مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > نبود کارخانه بسته بندی عسل در سمنان

نبود کارخانه بسته بندی عسل در سمنان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از افزایش ۲۶.۸ درصدی تولید عسل در سال جاری خبر داد.

شاه حسینی بیان کرد: بارندگی مناسب و به موقع و اثرات آن بر مراتع، حمل و نقل و استقرار کلنی‌ها در مناطق شهدخیز و مدیریت مطلوب زنبورستان‌ها از عوامل تاثیر‌گذار در افزایش میانگین برداشت عسل در زنبور‌ستان‌های این استان است.

وی ادامه داد: به طور متوسط در سال جاری از هر کلنی ۱۰ الی ۷ کیلوگرم عسل برداشت شده است.

وی گفت: زنبورداران در قالب یک اتحادیه و پنج شرکت تعاونی زنبوردارای در استان فعالیت دارند و شرکت تعاونی زنبورداران نهاده‌های مورد نیاز از قبیل موم‌، کندوی خالی‌، طبق و دیگر لوازم زنبورداری را تامین می‌کنند.

شاه حسینی، افزود: در سطح استان افرادی هم در پرورش ملکه بارور به صورت انبوه فعالیت دارند که در مقایسه با سایر استان‌ها چشمگیر است و در سال جاری تعداد ۷ هزار ملکه بارور تولیدی آنان بین زنبورداران استان و سایر استان‌ها توزیع شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان گفت: تسهیلات بانکی از محل طرح توسعه بخش کشاورزی برای این امر پیش بینی شده است و زنبورداران برای توسعه فعالیت خود می‌توانند از این تسهیلات ارزان استفاده کنند. همچنین برگزاری کلاس آموزشی و توجیهی نحوه مصرف دارو مبارزه با کنه واروا با همکاری اداره کل دامپزشکی و توزیع داروی رایگان، در کنترل آلودگی زنبورستان‌های استان نقش مهمی داشته است.

شاه حسینی بیان کرد: امسال آمارگیری کلنی‌های زنبورعسل در استان همزمان با سراسر کشور از اول مهرماه شروع و کلیه اطلاعات مربوط به امر زنبورداری در استان جمع آوری شد.

وی یادآوری کرد: نبود کارخانجات بسته‌بندی عسل و مشکل فروش عسل تولیدی‌، وجود عسل‌های تقلبی و با کیفیت پایین در بازار‌، ضعف بنیه مالی تشکل‌های زنبور‌داری استان و عدم نقدینگی مناسب برای خدمت رسانی، مشکلات استقرار کلنی‌ها در مجاورت باغ‌ها و مزارع‌، مهاجرت تعدادی زنبوردار از استان‌های مجاور به استان از عمده مشکلات زنبورداران استان است.