مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > نتایج سرشماری زنبورستان‌های کردستان

نتایج سرشماری زنبورستان‌های کردستان

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: سرشماری کلنی‌های زنبورعسل استان که از تاریخ ۹۱/۷/۱ لغایت ۹۱/۷/۶ توسط بیست اکیپ آمارگیری شرکتهای خدمات مشاوره‌ای و مهندسی کشاورزی صورت پذیرفت.

وی از رشد ۱۰ درصدی تعداد کندوهای زنبورعسل استان نسبت به سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته هر سال شاهد افزایش تعداد کلنی‌های زنبور عسل در استان به ویژه کلنی‌های مدرن هستیم.

معاونی بیان کرد: تعداد کندوهای زنبور عسل استان در سال ۷۷، ۷۰ هزار و ۵۰۰ کندو بود که از این تعداد ۲۶ هزار و ۵۰۰ کلنی مدرن یعنی حدود ۳۷ درصد و ۴۴ هزار کلنی بومی به عبارتی ۶۳ درصد آنها بومی بودند.

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: در سال ۸۲ هم ۸۶ هزار کندو زنبورعسل در استان وجود داشت که ۵۰ درصد آن مدرن و ۵۰ درصد هم بومی بودند.

معاونی عنوان کرد: در سال ۸۸ هم تعداد کندوها به ۱۱۷ هزار  رسید که ۷۵ درصد آنها را نیز کلنی‌های مدرن تشکیل می‌داد و ۲۵ درصد کلنی‌ها بومی بودند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز بر اساس سرشماری امسال ۹۱.۵  درصد کلنی‌های زنبورعسل استان مدرن و تنها ۵.۸ درصد از کلنی‌های بومی هستند.

وی میانگین تولید بالا، امکان نظارت و بازدید، انجام مدیریت صحیح زنبورستان و حمل و نقل آسان را از جمله مزایای کلنی‌های مدرن ذکر کرد.

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان میزان تولید عسل استان در سال‌جاری را یک‌هزار و ۱۴۴ تن خواند و گفت: یک‌هزار و ۱۱۸ تن آن حاصل تولید کلنی مدرن و ۲۶ تن آن مربوط به کلنی‌های بومی است.

به گفته معاونی، میانگین تولید عسل در کلنی‌های مدرن حدود ۱۱ کیلوگرم و در کلنی‌های بومی هم بیش از ۲ کیلوگرم است.

وی با اشاره به رشد ۹ درصدی تولید عسل در استان نسبت به سال گذشته، اظهارداشت: هر چند کردستان از لحاظ تولید کمی عسل در رتبه ۱۳ کشور قرار دارد ولی از نظر کیفیت جزو استان‌های ممتاز به شمار می‌آید و قیمت هر کیلو عسل استان موید این مطلب است.

به گفته وی هم اکنون ۳ هزار و ۳۳۱ نفر در کردستان به زنبورداری اشتغال دارند که از این تعداد تنها ۸۰۰ نفر شغل اصلی آنها زنبورداری است.

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اعلام کرد: تاکنون به ۳۵۴ نفر در استان وام زنبورداری با اعتبار ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از محل طرح توسعه بخش کشاورزی پرداخت شده است.

معاونی گفت: در سال آینده با آغاز کار این تعداد افراد که وام زنبورداری دریافت کرده‌اند شاهد تولید بیشتر عسل خواهیم بود.