مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > نیازمند بودن عسل همدان به برندسازی

نیازمند بودن عسل همدان به برندسازی

فرماندار همدان گفت: با‌توجه به موقعیت جغرافیایی، کوهستانی همدان، عسل این منطقه از مرغوبیت بالایی برخوردار است که برای عرضه عسل در بازارهای جهانی باید برندسازی شود.

قهرمانی مطلق در حاشیه بازدید واحد تولید و بسته‌بندی عسل در همدان اظهار کرد: باید از این پتانسیل بالقوه به درستی استفاده و عسل همدان را در عرصه بازار داخلی و‌ خارجی دارای اعتبار کرد.

فرماندار همدان با تأکید بر‌لزوم ساماندهی زنبور‌داران و تقویت تعاونی‌های فعال گفت: با توجه به فعالیت زنبور‌داری در قالب دو تعاونی عادی و‌حرفه‌ای گفت، تعاونی زنبور‌داران حرفه‌ای باید از سوی مسئولان به‌طور ویژه‌ حمایت شوند و برای این تعاونی باید تسهیلات خاصی در نظر گرفته شود.

قهرمانی مطلق، تولید عسل را برای مزارع زراعی ضروری برشمرد و اظهار‌کرد: تولید عسل برای مزارع نه تنها هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری محسوب شده و در گرده افشانی گل و‌ افزایش محصول زراعی بسیار تأثیر‌گذار‌است، بنابراین کشاورزان می‌توانند در کنار مزارع خود نسبت به تولید عسل اقدام کنند، چرا‌که برای کشاورزان در‌آمد مکمل ایجاد کرده و بخشی از نیاز شهرستان به عسل را تأمین می‌کند.

وی گفت: کشورهای صاحب نام کشاورزی در جهان وجود کندوی زنبور‌عسل را لازمه کار در مزرعه شمرده و زنبور را حشره‌ای مفید، و جزئی از محرک‌های اصلی زراعت می‌خوانند.

فرماندار شهرستان همدان تصریح کرد: تولید عسل در مزارع مفید بوده و می‌توان در کنار هر‌ فعالیت کشاورزی با نگاه تنوع در تولید به این صنعت پر درآمد پرداخت، زنبور‌داران نیز باید با بکارگیری روش‌های نوین زنبور‌داری از جمله اصلاح‌نژاد ملکه، به کارگیری مکمل‌ها، کوچ کندو و برداشت‌های به موقع، میزان بهره‌وری از واحدهای کلنی خود را افزایش دهند تا شاهد جهشی در تولید عسل شهرستان باشیم.