مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > نیاز صنعت زنبورداری به برنامه توسعه

نیاز صنعت زنبورداری به برنامه توسعه

در صنعت زنبورداری کشور، علاوه بر صندوق حمایت از توسعه زنبورداری، اتحادیه ملی، ۲۰ اتحادیه استانی و بیش از ۲۰۰ تعاونی زنبورداری وجود دارد که در صورت فعالیت در قالب یک برنامه مشخص، بازده‌ای به مراتب بهتر خواهند داشت.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور با اعلام این مطلب گفت: با وجود اینکه صنعت زنبورداری کشور دارای مزیت نسبی است و ساختار فعلی آن نیز به خاطر وجود این صندوق، اتحادیه ملی، ۲۰ اتحادیه استانی و بیش از ۲۰۰ تعاونی زنبورداری به لحاظ کمی قابل قبول است، اما نداشتن برنامه توسعه جامع و فراگیر و عدم هماهنگی لازم بین نهادها و ساختارهای درون و برون‌بخشی باعث عدم اثربخشی کامل اقدامات و امکانات این صنعت شده است.

بانکی‌پور افزود: برای دستیابی به این مهم، باید نقشه راه و یک برنامه راهبردی برای توسعه صنعت زنبورداری کشور تدوین شود.

وی خاطرنشان کرد: برای توسعه صنعت زنبورداری باید بر مرحله قبل از تولید تا بازار نظارت بیشتری شود و با حرکت فعالان این بخش در قالب برنامه‌ای مشخص از منابع و امکانات کشور به‌صورت بهینه و اثربخش در راستای توسعه این صنعت به‌کار گرفته شود.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور ادامه داد: صنعت زنبورداری کشور دارای پتانسیل‌های بالقوه زیادی در توسعه اشتغال، صادرات و تأثیر مستقیم در افزایش تولید محصولات کشاورزی دارد که با توجه به تأسیس صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور، زمینه و بستر لازم برای به بالفعل درآمدن این پتانسیل‌ها تا حدودی فراهم شده است.

بانکی‌پور در پایان تصریح کرد: با ارتقاء ارزش افزوده محصولات و فرآورده‌های این صنعت می‌توان به ارتقاء جایگاه صنعت زنبورداری کشور در بین سایر فعالیت‌های بخش کشاورزی کمک کرد و آن را به یک فعالیت سودآور با افزایش سطح رفاه اجتماعی و اقتصادی فعالان این بخش تبدیل کرد که یکی از راه‌های دستیابی به این مهم بازشناسی تولیدکنندگان حقیقی از غیرواقعی این صنعت است.