مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > نیکشهر قطب اصلی صادرات زنبور وحشی

نیکشهر قطب اصلی صادرات زنبور وحشی

مدیر جهاد کشاورزی نیکشهر در سیستان و بلوچستان گفت: هم اکنون این شهرستان در جنوب شرق کشورمان به عنوان قطب تولید عسل زنبور وحشی برای صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس تبدیل شده است.

رئیسی گفت: از آنجایی که این عسل تنها در منطقه جنوب شرق ایران استحصال می شود و خواص درمانی منحصر به فردی دارد تقاضا برای این نوع خاص در کشورهای حوزه خلیج فارس بویژه عمان، قطر و امارات متحده عربی بسیار زیاد است و معمولا به عنوان تحفه به این کشورها فرستاده می‌شود.

وی با بیان اینکه عسل تولیدی این زنبورها از طریق صادرات چمدانی به کشورهای حوزه خلیج فارس صورت می‌گیرد، گفت: هم اکنون هر کیلو عسل زنبور وحشی یک تا دو میلیون ریال به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اظهار کرد: تولید عسل در سال هایی که بارندگی و گل و گیاه بیشتر باشد تا حدود یک تن است.

وی گفت: این نوع زنبور قابلیت تربیت و اهلی شدن را نداشته و پرورش آن در کندوهای دست‌ساز امکانپذیر نیست و فقط در طبیعت بکر کوهستان و جنگل زیست می‌کند.

وی افزود: مناطق هیچان، کوچینک، شگیم، داروکان، نگهچ، آهوران و تنگ سرحه در شهرستان نیکشهر از مهم ترین زیستگاه‌های این نوع زنبور وحشی است.

رئیسی اظهار داشت: زنبورهای عسل وحشی بیشتر بر روی شاخه های خرما و درختان و در صخره ها و شیارهای کوه ها لانه سازی کرده و به تولید عسل می پردازند.

کارشناس بهداشت و تغذیه مرکز بهداشت شهرستان نیکشهر گفت: عسل به دلیل دارابودن انواع املاح، قند، مواد تخمیری و همچنین خواص ضد میکروبی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های چشمی، گوارشی و ترمیم زخم ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الهدادی افزود: این ماده غذایی ضد میکرب و دارای انواع پروتئین و اسید آمینه و املاح‌معدنی است و به دلیل داشتن فروکتوز، گلوکز و ساکاروز تامین کننده قند سالم مورد نیاز بدن است و به لحاظ داشتن مواد تخمیری مانند آمیلاژ، اینورتاز، کاتالاز و پراکسیداز برای هضم غذا بسیار مؤثر است.

شهرستان نیکشهر با داشتن آبشارهای متعدد، چشمه سارها و پوشش انواع گیاهان دارویی زیستگاه مناسبی برای زنبورهای وحشی است و به مرکز تولید عسل طبیعی مخصوص برای سوغاتی نادر و باارزش برای کشورهای حاشیه خلیج فارس تبدیل شده است.