مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > وجود بیش از ۱۰۰ هزار کندو در چهارمحال و بختیاری

وجود بیش از ۱۰۰ هزار کندو در چهارمحال و بختیاری

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری، از اتمام سرشماری کندوهای زنبور عسل در این استان خبر داد.

هیبتیان، طبق سرشماری امسال، تعداد کندوهای استان چهارمحال و بختیاری را ۱۱۹ هزار و ۵۵۵ فروند اعلام کرد که نسبت به سرشماری قبلی در سال ۱۳۸۹، با تعداد ۱۱۳ هزار و ۸۸۰ کندو، تعداد ۵ هزار و ۶۷۵ کندو افزایش داشته است.

وی گفت: از کندوهای سرشماری شده، ۱۱۹ هزار و ۵۴۸ فروند کندو مدرن و بقیه بومی می باشند که کندوهای بومی در شهرستان اردل قرار دارند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت: ۶۶۵ تن و ۳۵۸ کیلوگرم عسل در سال زراعی گذشته (۹۱-۹۰) در این استان تولید شد که پیش‌بینی می‌شد هزار تن عسل برداشت شود، اما به دلیل بروز خشکسالی و وجود گرد و غبار، تنها ۱۵ درصد افزایش تولید عسل در استان را شاهد بودیم.

هیبتیان، با بیان اینکه  هر هفت شهرستان استان چهارمحال و بختیاری، در زمینه تولید عسل فعال هستند، افزود: شهرستان کیار، با تولید ۱۷۹ تن و ۴۹۵ کیلوگرم، بیشترین تولید و شهرستان لردگان، با ۲۹ تن و ۷۱ کیلوگرم، کمترین میزان تولید عسل را در این استان داشته اند.

در استان چهارمحال و بختیاری، هزار و ۸۹ نفر زنبوردار حضور دارند و ۴۷۶ نفر هم در این زمینه، شاغل هستند.