مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > وجود بیش از ۱۵۰ هزار کندوی عسل در اردبیل

وجود بیش از ۱۵۰ هزار کندوی عسل در اردبیل

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز می‌گوید: زنبورداران استان اردبیل هم اکنون بیش از ۱۵۱ هزار و ۳۰۰ کلنی مدرن دارند که ما با حمایت متولیان این حوزه سعی داریم ۶ هزار و ۳۵۰ کلنی سنتی و بومی را به کندوهای مدرن تبدیل کنیم.

توانا با بیان اینکه ۳هزار نفر در صنعت زنبورداری استان فعالیت می‌کنند، تولید سالانه ۳ هزار و ۳۰۰ تن عسل را یک افتخار برای دیار سبلان می‌داند و می‌گوید: این میزان تولید عسل مازاد بر مصرف سرانه استان است.

علایی مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی اردبیل نیز می گوید: با وجود اهمیتی که این فرآورده می‌تواند در صادرات غیرنفتی و ارز آوری برای کشور داشته باشد متاسفانه نه تنها در این زمینه موفقیتی به دست نیاورده بلکه میزان صادرات آن از استان اردبیل به طور قابل ملاحظه‌ای در سال‌های اخیر پایین آمده است.

علایی می‌افزاید: به علل مختلف عسل تولیدی استان از کیفیت بسته بندی بالایی برخوردار نیست و حتی در مواردی پایین‌تر از وضع معیارهای تعیین شده استاندارد قرار دارد.

او می گوید: توجه ناکافی به کیفیت ، بهداشت و نبود صنایع و کارخانه‌های بسته بندی، توزیع شهدهای تقلبی در بازار، برپا نشدن نمایشگاه‌های بین‌المللی در استان برای معرفی مطلوب عسل سبلان از جمله مواردی است که باعث شده است صادرات این محصول بی نظیر با رکود مواجه شود.

هدایتی از تولیدکنندگان عسل استان با داشتن ۵۰۰ کندو ، نبود محل مناسب و هزینه بر بودن محل نگهداری را از مشکلات این حرفه در استان اردبیل می‌ داند و می‌گوید: کندو‌ها را باید در باغ ها نگهداری کنیم و بابت آن به باغداران هزینه بپردازیم این در حالی است که زنبورها با گرده افشانی درختان به باغداران کمک می کنند.