مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > وجود بیش از ۲۰۰ هزار کندو در اردبیل

وجود بیش از ۲۰۰ هزار کندو در اردبیل

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: امسال با افزایش کندوهای عسل تعداد کلنی‌های استان اردبیل به ۲۷۰ هزار کلنی رسیده که تولیدات خوبی را از این کندوها شاهد بودیم.

عبد ایمانی در جلسه بررسی مشکلات تولید‌کنندگان محصولات دامی و لبنی در اردبیل اظهار داشت: سال گذشته از تعداد ۱۵۷ هزار کندوی عسل، ۳ هزار و ۹۰۰ تن تولید محصول داشتیم که این رقم امسال افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: میزان تولید عسل در سال جاری به حدود ۶ هزار و ۹۵۴ تن افزایش یافته که نسبت به سال گذشته افزایش دو برابری را در این زمینه شاهد هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اعلام اینکه تولید‌کنندگان ما سعی می‌کنند با رعایت موازین تعریف شده و همچنین کیفیت تولید محصولی مطلوب ذائقه مردم و همچنین گردشگران داخلی و خارجی تولید کنند، یادآور شد: ما تا زمانی که محصول تولید شده و روانه بازار می‌شود امر نظارت را بر کیفیت انجام می‌دهیم اما در مرحله بسته‌بندی و فرآوری آن این وظیفه خطیر نظارتی بر عهده صنعت و معدن و تجارت است تا از بروز مشکلاتی در این زمینه جلوگیری شود.

عبد ایمانی گفت: هر چند عده‌ای سعی می‌کنند با عسل‌های تقلبی زمینه نامساعدی را برای تولید‌کنندگان فراهم آورند، اما این استان قطب تولید عسل در کشور است و در تمام دنیا عسل مرغوب سبلان را با برند مخصوص می‌شناسند و نسبت به سالم بودن و کیفیت آن اعتقادی راسخ و حقیقی دارند.

این مسئول به حل مشکلات زنبور‌داران اشاره کرد و بیان داشت: ما در پرداخت تسهیلات کشاورزی آمادگی داریم تا از زنبور‌داران حقیقی حمایت کرده و از محل ۳۱۲ میلیارد تومان اعتبار بخش کشاورزی تسهیلاتی را در اختیار آنها قرار دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: البته در این زمینه طرح‌هایی نیز تاکنون مصوب شده، ولی همچنان مصمم هستیم از طرح‌های توسعه زنبور‌داری استقبال کنیم چرا که در این استان زمینه تولید و تحقیقات عسل با کیفیت فراهم است.