مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > وجود بیش از ۳۰۰ کلنی در سیستان و بلوچستان

وجود بیش از ۳۰۰ کلنی در سیستان و بلوچستان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سال گذشته ۱۰ تن و ۴۰۰ کیلوگرم عسل در استان تولید شده است.

موحدنیا مهمترین مراکز تولید عسل در سیستان و بلوچستان را شهرستان های نیکشهر، ایرانشهر، خاش، زابل و زهک عنوان کرد و اظهار داشت: وجود مراتع، مزارع، کوه های فراوان و گونه های منحصر به فرد گیاهی بویژه در حاشیه قله تفتان باعث شده است شرایط برای توسعه زنبورداری در استان مهیا باشد.

وی با اشاره به اینکه هزار و ۳۲۳ کلنی زنبور عسل در سیستان و بلوچستان وجود دارد، گفت: در حال حاضر ۳۲۰ نفر در استان به کار زنبورداری و تولید عسل مشغولند.

وی افزود: در صورت تصویب طرح توسعه زنبورداری در سیستان و بلوچستان، تعداد کلنی‌های استان در مدت پنج سال به ۲۰ هزار کلنی و تولید عسل در این مدت به ۱۲۲ تن در سال افزایش خواهد یافت.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان داشت: دو میلیارد ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اجرای این طرح پیش بینی شده است که با اجرای آن، متقاضیان طرح های زنبورداری می توانند در کنار فعالیت های کشاورزی و دامداری از ۷۰ درصد کمک بلاعوض دولت استفاده کنند.