مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > وجود بیش از ۵۰۰ زنبوردار در سمنان

وجود بیش از ۵۰۰ زنبوردار در سمنان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه زنبورداران استان سمنان در قالب یک اتحادیه و پنج شرکت تعاونی زنبورداری در این استان فعالیت دارند افزود: شرکت تعاونی زنبورداران نهاده‌های مورد نیاز از قبیل موم، کندوی خالی، طبق و دیگر لوازم زنبورداری را تامین می‌کنند.

شاه حسینی ادامه داد: با توجه به تشکیل اتحادیه زنبورداران در این استان و همکاری اداره کل منابع طبیعی، برای زنبورداران پروانه بهره‌برداری از مراتع صادر می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، اظهار داشت: برای اصلاح نژاد زنبور عسل در استان سمنان نیز اقداماتی انجام می‌شود.

زنبورداران برای فعالیت از تسهیلات ارزان قیمت استفاده کنند

وی گفت: تسهیلات بانکی از محل طرح توسعه بخش کشاورزی برای این امر پیش‌بینی شده است و زنبورداران برای توسعه فعالیت می‌توانند از تسهیلات ارزان قیمت استفاده کنند.

شاه حسینی تصریح کرد: برگزاری کلاس آموزشی و توجیهی نحوه مصرف دارو مبارزه با کنه واروا با همکاری اداره کل دامپزشکی و توزیع داروی رایگان در کنترل آلودگی زنبورستان‌ها نقش مهمی داشته است.

وجود عسل های تقلبی و با کیفیت پائین در بازار

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: نبود کارخانجات بسته‌بندی عسل و مشکل فروش عسل تولیدی، وجود عسل‌های تقلبی و با کیفیت پائین در بازار، ضعف بنیه مالی تشکل‌های زنبورداری استان و نبود نقدینگی مناسب برای خدمت رسانی، مشکلات استقرار کلنی‌ها در مجاورت باغ‌ها و مزارع، مهاجرت تعدادی زنبوردار از استانهای مجاور به استان سمنان از عمده مشکلات زنبورداران این استان است.

عسل حاوی ۸۰ ماده مفید برای انسان است

وی با بیان اینکه عسل حاوی ۸۰ ماده مفید برای انسان است گفت: در دنیا هیچ ماده غذایی به اندازه آن نیروی کهربایی ندارد.

شاه حسینی گفت: عسل، ماده غذایی بسیار غنی و انرژی بخشی است که حدود ۸۰ درصد از قندهای ساده یا مونوساکاریدها ساخته شده و هر۱۰۰ گرم آن ۳۲۰ کالری ایجاد می‌کند این مونو ساکاریدها به سرعت جذب می‌شوند و اثر انرژی بخشی خود را آشکار می‌کنند.

وی تصریح کرد: علاوه بر اثر کالری‌زایی، عسل دارای ویتامین‌های متعددی از قبیل تیامین، ریبوفلاوین، اسیدنیکوتینک، اسید اسکوربیک، پیریدوکسین و ویتامین کا است.

عسل اثر ضد باکتریایی دارد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه از جمله خواص فیزیکی عسل، اثر ضد باکتریایی آن است، افزود: از زمان های قدیم انسانها از خاصیت ضد میکروبی عسل سود جسته و آن را در درمان ناراحتی‌های پوستی از قبیل زخمها و سوختگی‌ها به کار برده‌اند و یکی از بهترین پانسمان ها محسوب می‌شود.

وی همچنین در خاتمه افزود: عسل در درمان بیماری‌های دستگاه تنفسی و عفونت های ناحیه حلق به کار می‌رود و خاصیت ضدباکتریایی آن موجب اثربخشی عسل می‌شود و خاصیت ضد التهابی آن نیز مشاهده شده که به هیگروسکوپیک بودن آن نسبت داده شده است.