مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > وجود بیش از ۹۰ هزار کلنی زنبور عسل در زنجان

وجود بیش از ۹۰ هزار کلنی زنبور عسل در زنجان

استان زنجان یکی از مناطقی است که دارای دو نوع آب و هوا می‌باشد یکی منطقه طارم که دارای آب و هوای گرم و معتدل است و برای زمستان‌گذرانی استفاده می‌شود و مابقی مناطق استان که جهت پرورش زنبور و تولید عسل در طول سال از آن استفاده می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی استان ضمن اعلام اینکه هر ساله عملیات سر شماری در زنبورستان‌های استان زنجان انجام می‌شود گفت‌: براساس آخرین نتایج حاصل از سرشماری سال ۱۳۹۲ تعداد زنبور‌ستان‌های استان ۲۳۵۱ مورد بوده که در این زنبورستان‌ها زنبورداران به پرورش ۹۴۹۳۵ کلنی زنبور عسل مشغول هستند.

‌رستمخانی‌ با اشاره به اینکه میزان تولید عسل حاصل از این تعداد کلنی را ۶۵۴ تن‌ است ادامه داد: شهرستان زنجان با تولید ۲۱۰ تن عسل ‌به عنوان‌ بیشترین‌ تولید کننده عسل این استان است.

این مقام مسئول یادآور شد: که شرایط آب و هوایی یکی ‌از عوامل بسیار موثر در میزان تولید عسل بوده‌، لذا به دلیل شرایط آب و هوایی نامساعد حاکم بر استان میزان تولید عسل  سال ۹۲ نسبت ‌به میزان آن در سال ۹۱ حدود سی درصد کاهش نشان می‌دهد.

رستمخانی ‌ادامه داد‌: نژاد عمده‌ای که در استان استفاده می‌شود نژاد مدا و نژادهای بومی می‌باشد و در سال‌های اخیر نژادهای اصلاح شده مثل کارنیولا مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

وی خاطر نشان کرد‌: زنبورداران استان‌ هم دارای تخصص در زمینه ی پرورش زنبور عسل هستند و هم دارای تجربه به طوری که ۱۲۴نفر از زنبورداران استان دارای مدرک تحصیلات فوق دیپلم  و بالاتر بوده و مابقی  زنبورداران نیز علاوه بر داشتن تجربه در مراکز ترویجی جهاد کشاورزی و فنی حرفه‌ای آموزش‌های لازم را کسب می‌کنند.