پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | وجود 85 کلنی برای هر زنبوردار همدانی
امروز: ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > وجود 85 کلنی برای هر زنبوردار همدانی

وجود 85 کلنی برای هر زنبوردار همدانی

مدیر طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: در حال حاضر دو هزار بهره بردار به صورت مستقیم با ۱۷۰ هزار کلنی در استان همدان در صنعت زنبورداری مشغولند.

نظرپور اظهار داشت: در حال حاضر فعالیت ۸۰ درصد زنبورداران استان همدان صنعتی است و بر کندو ها اعمال مدیریت می‌کنند.

وی با بیان اینکه استان همدان از نظر تعداد زنبوردار رتبه ۱۰ کشور را دارد، اظهار داشت: این استان در زمینه تعداد کندوی عسل رتبه هشت کشور را دارد.

سرانه تعداد کلنی برای هر زنبوردار همدانی ۸۵ کلنی است

وی سرانه تعداد کلنی برای هر زنبوردار استان همدان را ۸۵ کلنی اعلام کرد و افزود: سال گذشته حدود یک هزار و ۸۰۰ تن عسل در استان همدان تولید شد که این رقم نسبت به سال ۸۹ دو برابر شد.

مدیر طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه سرانه تولید عسل سال ۸۹ در استان ۵۰۰ گرم بوده است، اظهار داشت: سال گذشته این میزان تولید به یک کیلوگرم رسید.

نظرپور افزود: در حال حاضر سرانه مصرف عسل استان همدان حدود ۶۰۰ گرم است.

نظرپور در ادامه با اشاره به اینکه پدیده گرد و غبار در چند سال اخیر زنبورستان های استان همدان را با خطر جدی افت کمی و کیفی روبرو کرده است، یادآور شد: این ریزگردها تاثیر مخربی بر صنعت زنبور استان همدان وارد کرده است.

میزان خسارت ریزگرده ها در همدان برآورد نشده است

وی با بیان اینکه فرصت تولید عسل تا پایان شهریور ماه وجود دارد، گفت: هنوز تاثیر میزان خسارت در استان همدان برآورد نشده است.

نظرپور با بیان اینکه سال ۸۹ به دلیل وجود ریزگردها میزان تولید عسل در همدان ۵۰ درصد کاهش داشت، گفت: این میزان در سال ۹۰ به طور نسبی جبران شد.

وی اضافه کرد: سال ۸۹ خسارت ناشی از گرد و غبار بر کاهش تولید عسل استان ۳۶ میلیارد تومان بود که این رقم پرداخت نشد.

وی ادامه داد: در این راستا حدود ۱۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از استانداری برای زنبورداران اختصاص یافت و به آنها پرداخت شد.