مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > پایان برداشت تابستانه عسل در کرمانشاه

پایان برداشت تابستانه عسل در کرمانشاه

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اتمام برداشت اولیه و تابستانه عسل گفت میزان تولید عسل تابستانه امسال استان به حدود هزار و ۵۰۰ تن رسید که در مقایسه با میزان عسل تولیدی پارسال در مرحله اول ، حدود ۵۰۰ تن افزایش نشان می‌دهد.

خانی با اشاره به شروع برداشت پاییزه عسل از هفته آخر تابستان گفت : تعداد افراد فعال در حوزه تولید عسل استان ۲ هزار و ۶۵۰ نفر با حدود ۱۵۶ هزار کلنی زنبور عسل است که از این تعداد ۱۴۸ هزار کندو مدرن و ۸ هزار کندو هم بومی است.

خانی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه ازنظر شاخص کیفیت و طعم عسل تولیدی از استانهای مطرح کشور است گفت با توجه به شرایط اقلیمی خاص استان، کوهستانی بودن و برخورداری از مراتع خوب و متنوع، عسل تولیدی در استان کرمانشاه از کیفیت خوب و طعم منحصر به فردی برخوردار است.

خانی با بیان اینکه نیمی از زنبورداران استان کرمانشاه ساکن شهرستان صحنه هستند، سرانه تولید عسل در استان کرمانشاه به ازای هر نفر را ۷۰۰ گرم اعلام کرد.

زنبور عسل مهمترین حشره گرده‌افشان می‌باشد و تنها حشره‌ای است که نر و ماده بودن پایه‌های گیاهی را تشخیص می‌دهد و از این نظر نقش موثری در گرده‌افشانی باغات و زمین‌های زراعی دارد و میزان تولیدات را ۲ تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد.