مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > پخش ۲۴۰۰ داروی آپی‌سیف در بین زنبورداران سمنان

پخش ۲۴۰۰ داروی آپی‌سیف در بین زنبورداران سمنان

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های طیور دامپزشکی استان سمنان از توزیع دو هزار و ۴۰۰ عدد داروی آپی سیف بین زنبورداران استان خبر داد

خالقیان ضمن اشاره به توزیع دو هزار و ۴۰۰ عدد داروی آپی سیف بین زنبورداران استان سمنان افزود: این داروها از یک شرکت معتبر داخلی تهیه شده است.

وی تاکید کرد: سال گذشته مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات خشکسالی اداره دامپزشکی استان سمنان به منظور جلوگیری از بروز و شیوع بیماری‌ها در جمعیت زنبورستان‌های استان و مقابله  با عوارض خشکسالی هزینه شد.

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های طیور دامپزشکی استان سمنان همچنین تاکید کرد: برای ترغیب زنبورداران به پرورش ملکه، بیش از هفت هزار ملکه میان زنبورداران توزیع شده است.

خالقیان همچنین با اشاره به این که از سی هزار کلنی زنبور عسل استان سمنان سالانه ۲۲۰ تن عسل بدست می‌آید خاطرنشان کرد: بیشترن میزان کلنی زنبور عسل در مهدیشهر و به میزان هشت هزار کلنی است.

وی یادآور شد: با برداشت نقاط اپیدیمولوژیک کلنی‌های زنبور عسل توسط دستگاه GPS ماهواره ای، طرح نقطه‌برداری کلنی‌های زنبور عسل در زنبورستان‌های استان سمنان به اجرا در آمد.

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های طیور دامپزشکی استان سمنان در خاتمه ابراز امیدواری کرد: با راه اندازی سامانه  GIS پایش و مراقبت بیماری های زنبور عسل درآینده نزدیک استان قادر به ردیابی عوامل بیماری‌زا و محموله‌های زنبورهای عسل باشد و به کنترل و پیشگیری بیماری‌های این موجود موثر و مفید برای طبیعت بپردازد.