پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | پرورش ملکه زنبورعسل در همدان
امروز: ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > پرورش ملکه زنبورعسل در همدان

پرورش ملکه زنبورعسل در همدان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان اعلام کرد: از سال گذشته تولید ملکه در داخل استان را در دستور کار قرار دادیم تا ملکه مورد نیاز استان توسط خود زنبورداران تامین شود.

نظرپور  افزود: تا سال گذشته همه ساله ملکه‌های مورد نیاز را از استانهای اصفهان، گرگان و کرمان سفارش می‌دادیم.

وی ادامه داد: این در حالیست که زنبورداران باسابقه، خودشان ملکه مورد نیاز خود را تولید می‌کنند و با توجه به وجود ۱۵ واحد پرورش ملکه در استان، تنها یک واحد ملکه پرورش می‌دهد و می‌فروشد، الباقی واحدها برای نیاز زنبور خودشان تولید دارند.

وی بیان کرد: سال گذشته در ملایر یک پایگاه ترویجی راه اندازی شده است که پرورش ملکه، تقویه زمستانه، ثبت مشخصات و رکورد زنبورعسل و شماره گذاری کلنی‌های زنبورعسل در این پایگاه انجام خواهد گرفت که امسال درنظر داریم بازدیدی جهت تشویق زنبورداران برای انجام فعالیتهایی در ارتباط با بحث آموزش پرورش ملکه در شهرستانهای تابعه داشته باشیم.

نظرپور اظهار کرد: یکی از اصولی ترین کار در پرورش زنبور، داشتن ملکه‌هایی سالم و جوان با نژادی خوب و جمعیتی آرام و نه تهاجمی است همچنین از نظر زمستان گذرانی و بیماریها مقاوم و خوب بوده و از نظر تولید بهتر از سایر کلنی‌ها باشد.

وی تصریح کرد: زنبورداران به ناچار باید هر دو سال یکبار ملکه کندوها را تعویض کنند و این کار در فصل بهار و ماههای فروردین و اردیبهشت انجام می‌گیرد که هر چه سریع تر اتفاق بیفتد، فرصت بیشتری برای افزایش جمعیت کندو و تولید دارند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان ادامه داد: بیش از ۷۵ درصد تخم ریزیها توسط ملکه در دو سال انجام می شود و در سال سوم از نظر تخم ریزی ضعیف شده و باید نسبت به جوان سازی ملکه اقدام کرد.

وی در ادامه عنوان کرد: به یکی از فارغ‌التحصیلان در شهرستان فامنین علاوه بر صدور مجوز راه اندازی واحد پرورش ملکه، تسهیلات بانکی نیز داده شده تا در راستای تولید ملکه وارد عمل شود و فعالیت کند.

نظرپور خاطر نشان کرد: تولید ملکه‌های اصلاح شده زنبور عسل و توزیع آن بین زنبورداران نقش مهمی در تولید اصلاح نژاد و حفظ ذخایر ژنتیکی زنبورعسل دارد، چراکه ما اجرای بحث به نژادی و به‌گزینی را در برنامه‌های خود داریم.

وی در پایان گفت: خوشبختانه تاکنون گزارشی حاکی از خسارت وارده به کندوهای زنبورعسل توسط ریزگردها نداشتیم و وضعیت سلامت زنبورها نسبت به سال گذشته بهتر بوده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از برداشت ۱۸۰۰ تن عسل از کندوهای استان خبرداد و تاکید کرد:  ۱۷۰ هزار کلنی و دو هزار بهره‌بردار در استان وجود دارد و سرشماری کلنی‌های استان از یک مهرماه آغاز شده و ششم مهر پایان می‌پذیرد.

وی ادامه داد: ۹۹ درصد کلنی‌های موجود در استان مدرن هستند و یک درصد دیگر نیز متعلق به افرادی است که تمایلی به تبدیل کندوهای خود ندارند.