مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > پیش‌بینی افزایش ۵۰ درصدی تولید عسل در سیستان و بلوچستان

پیش‌بینی افزایش ۵۰ درصدی تولید عسل در سیستان و بلوچستان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش گفت: پیش‌بینی می‌شود میزان تولید عسل در شهرستان خاش نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یابد.

طوقی با بیان مطلب فوق اظهار کرد: تعداد ۲۰۳ کلنی زنبور عسل در شهرستان خاش فعال است و همه ساله کار برداشت عسل از اواخر مردادماه آغاز می‌شود.

وی در ادامه افزود: در سال گذشته ۱۴۳۰ کیلو عسل در این شهرستان تولید شده است که پیش‌بینی می‌شود امسال این میزان به بیش از ۳۰۰۰ کیلوگرم افزایش یابد.

دبیر ستاد توسعه بخش کشاورزی خاش گفت: مدیریت جهاد کشاورزی خاش به منظور ترویج زنبورداری که علاوه بر تولید عسل نقش مهمی در گرده افشانی محصولات زراعی و باغی دارد، سال گذشته تعداد ۳۵ کلنی زنبور عسل را با تمامی لوازم و ابزارهای مورد نیاز آن به صورت رایگان به کشاورزان ارائه کرده است.

طوقی با بیان اینکه حاشیه کوه تفتان علاوه بر هوای مناسب در فصل بهار و تابستان، دارای پوشش گیاهی خوبی است، بیان کرد: همه ساله بیش از ۳۰۰ کندوی مهاجر علاوه بر کندوهای موجود در سطح شهرستان از شهرهای جنوبی استان به منظور ییلاق‌گذارنی به مناطق حاشیه تفتان شهرستان خاش منتقل می شوند.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه به منظور ارتقاء دانش زنبورداری کشاورزان و جوانان علاقه‌مند، در سال گذشته چند دوره آموزشی برگزار شده است، افزود: تمامی جوانان و علاقه‌مندان به کار در حرفه زنبورداری می‌توانند جهت اشتغال و استفاده از تسهیلات بانکی کم بهره به مدیریت جهاد کشاورزی خاش مراجعه کنند.