مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > پیش‌بینی تولید ۲۰۰۰ تن عسل در کرمانشاه

پیش‌بینی تولید ۲۰۰۰ تن عسل در کرمانشاه

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: پیش بینی می‌شود میزان تولید عسل استان در سال جاری به حدود ۲۰۰۰ تن برسد.

خانی در خصوص میزان تولید عسل استان در سال جاری، افزود: پیش بینی می‌شود امسال میزان تولید عسل استان به حدود ۲۰۰۰ تن برسد، این در حالیست که میزان تولید عسل سال گذشته استان حدود ۱۶۱۰ تن بود.

وی، تعداد افراد فعال در حوزه تولید عسل را در استان ۲۶۵۰ نفر، دانست و گفت: در حال حاضر حدود ۱۵۶ هزار کلنی زنبور عسل در سطح استان وجود دارد که شامل ۱۴۸ هزار کندوی مدرن و ۸۰۰۰ کندوی بومی است.

خانی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه از نظر شاخص کیفیت و طعم عسل تولیدی از استان‌های مطرح کشور است، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی خاص استان، کوهستانی بودن و برخورداری از مراتع خوب و متنوع، عسل تولیدی در استان کرمانشاه دارای کیفیت و طعم منحصر به خود است.

خانی با بیان این‌که برداشت عسل در استان آغاز شده و تا اواسط شهریور ماه ادامه می‌یابد، تصریح کرد: سرانه تولید عسل در استان کرمانشاه به ازای هر نفر ۷۰۰ گرم است.

وی، نیمی از زنبورداران استان را ساکن شهرستان صحنه معرفی کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی استان کرمانشاه، زنبور عسل را مهمترین حشره گرده افشان معرفی و بیان کرد: زنبور عسل تنها حشره‌ای است که نر و ماده بودن پایه‌های گیاهی را تشخیص می‌دهد و از این نظر نقش موثری در گرده افشانی باغات و زمین‌های زراعی دارد و باعث می‌شود میزان تولید را دو تا ۱۰ برابر افزایش دهد.