مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > پیش بینی تولید بیش از ۱/۵ تن عسل در آذربایجان غربی

پیش بینی تولید بیش از ۱/۵ تن عسل در آذربایجان غربی

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی عمده شهرستان‌های برداشت عسل آذربایجان غربی را خوی، ارومیه و پلدشت دانست.

وی بابیان اینکه آذربایجان غربی به دلیل هم جواری با کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و عراق موقعیت بی‌نظیری در صدور این محصول به کشورهای اروپایی دارد، عنوان کرد: هم اکنون ۱۰ واحد بسته‌بندی عسل در استان فعالیت بوده که از این واحدها ۵ هزار تن عسل بسته‌بندی می‌شود و در اختیار مصرف‌کننده‌ها قرار گرفته و ۱۷ طرح بسته‌بندی هم در حال بررسی است که در صورت اضافه شدن این واحدها میزان عسل بسته‌بندی شده به ۱۶ هزار و ۱۰۰ تن می‌رسد.

قریشی از پیش‌بینی تولید ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن عسل از ۸۲۰ هزار کندوی زنبورعسل در آذربایجان غربی طی سال جاری خبر داد و افزود: با توجه به وجود مراکز علمی و تخصصی و تشکل‌های بخش خصوصی بسیار فعال بوده و موجب بالا رفتن توان علمی زنبورداران و کارشناسان و پیشرفت این صنعت سودآور شده است.

وی بابیان اینکه همه‌ساله علاوه بر تأمین نیازهای داخلی مازاد بر تولید را به استان‌های داخلی و کشورهای همسایه صادر می‌شود، اظهار داشت: افق آینده این صنعت پیش به سوی تولید عسل ارگانیک و ایجاد صنایع تبدیلی و بسته‌بندی عسل و خارج شدن از تولید تک محصولی است.