مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کاهش تولید عسل در البرز به دلیل خشکسالی

کاهش تولید عسل در البرز به دلیل خشکسالی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: در سالجاری حدود ۲۰۹ تن عسل در استان البرز تولید شده است که این میزان به دلیل مشکلات خشکسالی‌ و گرما نسبت به سال گذشته کاهش داشته است

صارمی اظهار داشت: طبق سرشماری‌های انجام شده ۴۹ هزار کندوی زنبور عسل در استان البرز وجود دارد که این آمار نسبت به سال گذشته تغیر نداشته اما در میزان تولیدات کاهش نسبت به سال گذشته داشته‌ایم.

وی بابیان اینکه ۶۶۴ نفر در شغل زنبور داری در استان مشغول به کار هستند که نسبت به سال گذشته ۴/۳ درصد افزایش داشته است، افزود:  از ابتدای سال گذشته تاکنون به  ۱۰۷ نفر بهره بردار در این بخش در قالب مصوبات ستاد توسعه بخش کشاورزی تسهیلات برای توسعه فعالیت زنبورداری پرداخت شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز تصریح کرد: از نظر رتبه تولید عسل  شهرستان طالقان با تولید بالغ بر ۸۲ تن عسل و ۳۹ درصد تولید رتبه برتر تولید عسل دراستان و شهرستان‌های کرج و ساوجبلاغ به تر تیب با ۷۶ تن و ۲۸ تن در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

پدیده گرد و غبار مهمترین مشکل در بخش زنبور‌داری

صارمی تأکید کرد: زنبورعسل نقش بسیار مهمی در گرده‌افشانی دارد که با توجه به سطح گسترده باغات کشاورزی استان در سال جاری‌ می‌تواند منجر به افزایش تولیدات باغی استان شود.

وی با اشاره به مهاجرت زنبورداران استان با شروع فصل سرد به استان‌های ‌فارس، خوزستان، بوشهر و هرمزگان  و… اعلام کرد: آمار نهایی زنبور‌داران میهمان درسایر استان‌ها پس از دریافت اطلاعات از استان مربوطه در آمار استان البرز لحاظ خواهد شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز بروز چند ساله پدیده گرد و غبار و اثر تضعیف کننده بر جمعیت پروازی کندو ،بالا بودن قیمت داروهای مصرفی موجود در بازار، وجود عسل‌های غیر کیفی در سطوح بازار و عدم شناخت مصرف کنندگان در ارزیابی محصول و عدم شفاف‌سازی در ضوابط پوشش بیمه‌ای و پرداخت غرامت بیمه زنبورستان‌ها را مهمترین مشکلات این بخش عنوان کرد و گفت: متاسفانه در اثر این مشکلات سالیانه خسارت گسترده‌ای به تولید کنندگان بخش زنبور داری وارد می‌شود.