مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کاهش تولید عسل در کهگیلویه و بویراحمد

کاهش تولید عسل در کهگیلویه و بویراحمد

رییس اتحادیه زنبورداران استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: زنبورستان‌های استان با افت شدید تولید مواجه شدند و امسال بیشترین خسارت به زنبورستان‌های استان وارد شده است.

ایمانی افزود: در سال جاری پدیده گرد وغبار باعث شده که امسال زنبورستان‌های استان با افت شدید تولید مواجه شوند.

وی اظهار کرد: در مقایسه با چند سال گذشته، امسال بیشترین خسارت به زنبورستان‌های استان وارد شده است؛ در اغلب سال‌های گذشته، میانگین برداشت عسل از هر کندو بیش از ۱۰ کیلوگرم بود اما امسال اکثر زنبورداران برداشتی نکردند و یا از هر کندو در حد ۲ کیلوگرم برداشت کردند.

رییس اتحادیه زنبورداران استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار کلنی زنبور در استان وجود دارد و سالانه بیش از ۷۰۰ تن عسل در استان تولید می‌شود.

ایمانی درباره ویژگی‌های عسل تولید شده استان کهگیلویه و بویراحمد، بیان کرد: شرایط طبیعت استان و گیاهان خوشبوی دامنه‌های کوه دنا و درخت کنار در مناطق گرمسیری استان باعث شده که عسل استان کهگیلویه و بویراحمد از ویژگی‌ها و عطر و طعم خاصی برخوردار باشد و عسل استان مزه بی نظیری داشته باشد.

وی درباره مهمترین مشکلات زنبورداران استان تصریح کرد: برداشت ناچیز عسل در اثر پدیده گرد و غبار باعث شده که زنبورداران با مشکل کمبود نقدینگی مواجه شوند، اکثر زنبورداران در اثر کمبود نقدینگی برای حمل زنبورهای خود به مناطق گرمسیری با مشکل تأمین هزینه مواجهند.