مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کاهش جمعیت کلنی‌های رشتخوار

کاهش جمعیت کلنی‌های رشتخوار

خشکسالی، طولانی شدن فصل سرما، باران و بادهای غبار آلود شدید در شهرستان رشتخوار صنعت زنبورداری را طی چند سال اخیر با خطر مواجه کرده است.

رستمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار افزود: بروز خشکسالی و طولانی شدن فصل سرما در سال‌های گذشته منجر به از بین رفتن کلنی‌ها و ملکه‌های زنبورعسل در این شهرستان شد و آمار جمعیتی کلنی‌های رشتخوار را تا ۴۰ درصد کاهش داده است.

وی با اشاره به وضعیت تولیدعسل در سال‌جاری با توجه به بارندگی‌های فصل بهار و رویش خوب گیاهان مرتعی، گفت: تولید میانگین عسل در شهرستان رشتخوار در سال جاری ۹ تن است.

وی گفت: امسال در حمایت از زنبورداران رشتخوار مبلغ ۱۲ میلیون ریال جهت تغذیه زنبورعسل کمک شده است و به متقاضیانی این صنعت تسهیلات واگذار می شود.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه طرح توزیع ملکه اصلاح نژاد شده در بین زنبورداران با هدف افزایش جمعیت کلنی‌های زنبورعسل شهرستان رشتخوار صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ۵۰ نفر از بهره‌برداران این بخش به صورت اختصاصی و ثابت در تولید عسل فعالیت می‌کنند، گفت: در سال جاری در راستای تقویت بخش زنبور عسل در شهرستان و حمایت از زنبورداران، تعدادی ملکه اصلاح شده زنبور عسل به صورت رایگان در اختیار زنبورداران قرار گرفت.