پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | کاهش 30% تولید عسل در استان زنجان
امروز: ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کاهش 30% تولید عسل در استان زنجان

کاهش 30% تولید عسل در استان زنجان

شرایط آب و هوایی یکی از عوامل بسیار موثر در میزان تولید عسل بوده، بنابراین به دلیل شرایط آب و هوایی نامساعد حاکم بر استان میزان تولید عسل سال ۹۲ نسبت به میزان آن در سال ۹۱ حدود سی درصد کاهش نشان می‌دهد.

براساس اخرین نتایج حاصل از سرشماری سال ۱۳۹۲ تعداد زنبور‌ستان‌های استان ۲هزارو ۳۵۱مو رد بوده که در این زنبورستان‌ها زنبورداران به پرورش ۹۴ هزار و ۹۳۵ کلنی زنبور عسل مشغول هستند.

استان زنجان یکی از مناطقی است که دارای دو نوع آب و هوا می‌باشد یکی منطقه طارم که دارای اب و هوای گرم و معتدل است و برای زمستان‌گذرانی استفاده می‌شود و مابقی مناطق استان که جهت پرورش زنبور و تولید عسل در طول سال از آن استفاده می‌شود.

‌براساس اخرین نتایج حاصل از سرشماری سال ۱۳۹۲ تعداد زنبور‌ستان‌های استان ۲هزارو  ۳۵۱مو‌رد بوده که در این زنبور‌ستان‌ها زنبور‌داران به پرورش ۹۴ هزار و ۹۳۵ کلنی زنبور عسل مشغول هستند.

میزان عسل حاصل از این تعداد کلنی ۶۵۴ تن است که شهرستان زنجان با تولید ۲۱۰ تن عسل به عنوان بیشترین تولید کننده عسل این استان است‌.

گفتنی است؛ نژاد عمده ای که در استان استفاده می‌شود نژاد مدا و نژادهای بومی می‌باشد و در سال‌های اخیر نژادهای اصلاح شده مثل کارنیولان مورد استفاده قرار گرفته‌اند.