مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کاهش ۳۰ درصدی شیرینی عسل به کام زنبورداران

کاهش ۳۰ درصدی شیرینی عسل به کام زنبورداران

عدم توجه به ضرورت وجود صنایع تبدیلی در کنار تولیداتی مثل عسل در کرمانشاه، باعث شده‌است ارزش این محصولات تا ۳۰ درصد با کاهش روبرو باشد.

نبود صنایع تبدیلی، تکمیلی و بسته‌بندی در کرمانشاه، باعث شده ‌است تا ارزش عسل ۲۵ درصد در بسته‌بندی و ۳۰ درصد در فرآوری، در بازارهای داخلی و خارجی کاهش یابد.

به رغم توانمندی‌های کرمانشاه در تولید عسل، این استان از داشتن صنایع بسته بندی و فرآوری عسل محروم است و عسل تولیدی زنبورداران کرمانشاهی به صورت فله راهی بازار می‌شود.

این در حالی است که در کشورهایی مانند چین، آرژانتین، سوییس، آلمان، استرالیا، نیوزیلند، برزیل و روسیه که مهم‌ترین کشورهای تولیدکننده عسل در جهان هستند، دست کم ۱۵۰ فرآورده غذایی از جمله شکلات عسل، عسل کریستاله، کیک عسل، ماست عسل، شیرعسل، گرده عسل، ژله عسل و سالاد میوه با عسل تولید می‌شود.

وجود صنایع تبدیلی، تکمیلی و بسته‌بندی مناسب، یکی از عوامل مؤثر در عرضه کالاهای تولید داخل در بازارهای جهانی است.

ایجاد و گسترش این صنایع، با مشتری پسند کردن محصول، مقدار مصرف را افزایش داده و در درازمدت، باعث افزایش تولید و نیز افزایش درآمد عمومی زنبورداران کرمانشاهی خواهد شد.

همچنین محصولی سالم و مطمئن را در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد و از امکان سوء استفاده برخی سودجویان که عسل نامرغوب و غیربهداشتی را به مردم عرضه می‌کنند، می‌کاهد.

در حال حاضر عسل کرمانشاهی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که این موضوع سبب افزایش تقاضای این محصول در بازار شده و یکی از دلایل موفقیت سرمایه گذاری در تولید عسل است.

تقویت ایجاد صنایع فرآوری عسل، راهکاری است که با بهبود بازار عسل و مشتری پسند کردن محصولات تولیدی این فرآورده طبیعی، امکان افزایش تولید را فراهم می‌کند و محصولاتی سالم و بهداشتی در اختیار مردم قرار می‌دهد.

ایجاد سرمایه گذاری در این صنایع شامل ایجاد کارگاه بسته‌بندی عسل و صنایع تبدیلی، کارگاه ساخت کندوهای پلیمری، واردات ملکه‌های اصلاح شده با خرطوم‌های دراز، ایجاد اماکن تجاری و بازارچه‌های فروش و ایجاد آزمایشگاه مواد غذایی، هم صرفه اقتصادی دارد و هم در کرمانشاه ایجاد اشتغال می‌کند.

ایران از نظر تولید عسل رتبه هشتم و از نظر تعداد کلنی رتبه چهارم دنیا را دارد.پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تولید هزار و ۶۱۰ کلونی عسل در استان کرمانشاه طی سال گذشته، در سال جاری به دو هزار کیلو افزایش یابد. به این حساب، سرانه تولید عسل برای هر کرمانشاه به ۷۰۰ گرم می‌رسد که آمار قابل توجهی است.

گفتنی است نیمی از زنبورداران استان کرمانشاه در شهرستان صحنه متمرکز هستند.