مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کاهش ۵۰% تولید عسل در همدان

کاهش ۵۰% تولید عسل در همدان

رئیس اداره بهبود تولیدات دامی شهرستان همدان از کاهش ۵۰ درصدی تولید عسل در سال جاری نسبت به سال گذشته در سطح شهرستان خبر داد.

شهبازی اظهار کرد: در سال جاری براساس سرشماری‌های صورت گرفته ۲۰ هزار کلنی زنبور عسل در شهرستان همدان شناسایی شده که به صورت متوسط هر کدام بین سه و نیم تا چهار کیلو تولید عسل داشته‌اند.

وی ادامه داد: در سال جاری به علت برخی مشکلات از جمله گرمای هوا و ریزگردها خسارت زیادی به کلنی‌های زنبور عسل شهرستان وارد و همین امر موجب شد تا کاهش ۵۰ درصدی در تولید عسل داشته باشیم.

شهبازی با اشاره به اینکه هر کلنی باید ۱۰ کیلو عسل تولید کند، افزود: در سالجاری نزدیک به ۱۰۰ تن عسل در شهرستان همدان تولید شده و این درحالیست که انتظار می رفت تا پایان سال ۲۰۰ تن عسل در شهرستان همدان تولید شود.

وی با بیان اینکه ۴۰۰ زنبوردار در شهرستان همدان فعالیت می‌کنند، اعلام کرد: ۳۰ درصد از این تعداد زنبورداری را شغل اصلی خود می‌دانند و بیش از ۱۵۰ کلنی زنبور عسل دارند.

رئیس اداره بهبود تولیدات دامی شهرستان همدان خاطرنشان کرد: نزدیک به یک میلیارد تومان به زنبورداران شهرستان خسارت وارد شده و تنها ۳۰ درصد زنبورداران شهرستان بیمه هستند و مابقی به علت کوچ پذیر بودن بیمه نشده‌اند.

شهبازی اضافه کرد: ۳۵ تن شکر از طریق تعاونی زنبورداران شهرستان به فعالان این عرصه ارائه شده تا به مصرف برسانند.