مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کاهش ۷۵% تولید عسل در مهاباد

کاهش ۷۵% تولید عسل در مهاباد

رئیس اداره دامپروری جهاد کشاورزی مهاباد گفت: امسال میزان تولید عسل از زنبورستان‌های این شهرستان نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد کاهش یافته است.

عیسی زاده افزود: در سالجاری در مجموع ۷۳ تن عسل در این شهرستان برداشت شد که این میزان در مقایسه با پارسال ۲۲۷ تن کاهش نشان می‌دهد‌.

وی علت این میزان کاهش تولید عسل در مهاباد را سرمازدگی، استفاده کشاورزان از انواع سموم دفع آفت و وجود گرد و غبار و هوای نامناسب در منطقه عنوان کرد.

عیسی زاده خاطر نشان کرد: هم اکنون ۴۰۰ زنبوردار با ۴۰ هزار کلنی کندوی مدرن و بومی در این شهرستان در حال فعالیت هستند که از این تعداد بیش از ۳۵ هزار کندو مدرن و پنج هزار کندو نیز بومی هستند.

وی اضافه کرد: هر سال بیش از هفت هزار کندوی دیگر نیز از استان‌های همجوار به مناطق ییلاقی مهاباد آورده می‌شود تا در این مناطق به تولید عسل بپردازند.

عیسی زاده، آذربایجان غربی را یکی از قطب‌های مهم تولید عسل کشور دانست و افزود: وجود شمار زیاد زنبورستان‌ها در مناطق مختلف استان باعث ایجاد صنایع تبدیلی در منطقه شده است.

وی گفت: هم اکنون در این استان ۱۰ واحد فعال بسته‌بندی وجود دارند که سالانه پنج هزار تن عسل را بسته‌بندی و روانه بازار می‌کنند.

مسئول امور دام جهاد کشاورزی مهاباد اظهار کرد: یکی از این واحدها شرکت بسته‌بندی و تولیدی عسل الان کردستان در مهاباد است که با پنج میلیارد ریال سرمایه گذاری راه اندازی شده و با ظرفیت سالانه ۳۵۰ تن در حال فعالیت است.

وی اضافه کرد: وجود کارخانه بسته‌بندی عسل و کارخانه تولید کندوی مدرن پلاستکی در مهاباد می‌تواند افق‌های بسیار خوبی برای رشد و توسعه صنعت زنبورداری در این شهرستان باشد.