مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کسب درآمد ۱۴۰میلیارد تومانی زنبورداران گیلان

کسب درآمد ۱۴۰میلیارد تومانی زنبورداران گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از افزایش ۱۲درصدی تولید عسل در گیلان و درآمد ۱۴۰میلیاردتومانی زنبورداران گیلانی خبر داد.

شعبان‌نژاد با بیان اینکه گیلان دارای ۲۵۹هزار کندوی زنبور عسل است، اظهار کرد: تالش قطب تولید عسل در گیلان است.

وی با اشاره به تولید شش‌هزار و ۳۰۰تن عسل از ابتدای سال تا کنون در گیلان، افزود: شهرستان‌های تالش، رودسر، لنگرود، آستارا، رضوانشهر، ماسال و املش مناطق عمده تولید عسل گیلان هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به افزایش ۱۲درصدی تولید عسل در گیلان، گفت: این استان به دلیل برخورداری از درختان شهدی مانند گیلاس، آلوچه و مرکبات، مکان مناسبی برای گرده‌افشانی و تأمین شهد برای زنبورها است.

شعبان‌نژاد با بیان اینکه  استفاده از کلنی در باغات مرکبات و میوه در افزایش تولید محصولات باغی اثرگذار است، خاطرنشان کرد: استفاده از کندوهای زنبورعسل در باغات ضمن حفاظت محیط زیست و تولید محصولات ارگانیک با تولید عسل اقتصاد کشاورزی مرقوم به صرفه‌تر می‌شود.

وی افزود: داشتن میوه کامل، انجام عمل گرده‌افشانی و تلقیح به منظور تشکیل بذر اهمیت ویژه‌ای در تولید میوه دارد که زنبورعسل نقش گرده‌افشانی را برعهده دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، گفت: این استان با ۲۵۹هزار کلنی زنبور عسل و چهارهزار و ۴۶۲ خانوار زنبوردار رتبه پنجم کشور در تولید عسل را به خود اختصاص داده است و امسال زنبوردارانی گیلان ۱۴۰میلیارد تومان درآمده کسب کرده‌اند.

شعبان‌نژاد با تأکید بر نقش قابل توجه صنایع بسته‌بندی و فرآوری عسل در تولید ارزش افزوده محصول و ایجاد فرصت‌های شغلی، گفت: ارزش  ریالی فروش عسل در صورت بسته‌بندی ۲۵ درصد و در صورت فرآوری ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.