مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کمیسیون کشاورزی برای ایجاد ستاد گرده افشانی

کمیسیون کشاورزی برای ایجاد ستاد گرده افشانی

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور با بیان اینکه جلساتی را با کمیسیون کشاورزی در جهت ایجاد ستاد گرده‌افشانی داشته‌ایم.

وی گفت: ۱۵ میلیارد تومان پول صنعت زنبورداری کشور از سوی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری کشاورزی بلوکه شده است.

رئیسی با بیان اینکه هنوز صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی پول زنبورداران را بلوکه کرده است گفت: از محل صرفه‌جویی و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مبلغ ۱۵ میلیارد تومان به صنعت زنبورداری کشور اختصاص یافت که آن هم از سوی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری کشاورزی بلوکه شده است.

وی اظهار داشت: این در حالیست که درخواست ما برای تامین اعتبار و تخصیص یارانه برای حمایت از صنعت زنبورداری کشور مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است. بنابراین مبلغ ۱۵ میلیارد تومان برای حمایت این بخش کافی نبوده و تاکنون ریالی از این مبلغ به این صنعت تعلق نگرفته است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور تصریح کرد: صنعت زنبورداری به دلیل عملیات گرده‌افشانی برای تمامی کشورهای جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به طوری که در کشورهای مختلف از جمله چین، ترکیه و آمریکا بابت جابجایی و گرده‌افشانی زنبور عسل مبالغی در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.

رئیسی گفت: علیرغم پیگیری‌های فراوان از سوی معاونت دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران کشور ریالی از این پول به صنعت زنبورداری تعلق نگرفته و هنوز در اختیار صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی است.

وی افزود: با کمیسیون کشاورزی جلسه‌ای را برگزار کردیم تا ستاد گردافشانی که ۲۰سال گذشته برگزار شد مجدد راه اندازی شود تا این این بخش از سوی این ستاد حمایت شود.

این فعال بخش خصوصی، زنبور عسل را حافظ کشاورزی،محیط زیست و منابع طبیعی دانست و گفت: در سال‌های گذشته قرار بود طبق مصوبه مجلس ستاد گرده‌افشانی زنبورعسل در معاونت دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شود، اما تاکنون در هیچ دولتی چنین ستادی تشکیل نشده است.

وی گفت: امیدواریم این ستاد از سوی وزیر جهاد کشاورزی دولت تدبیر و امید برای حمایت از صنعت زنبورداری کشور تشکیل شود. عملیات باروری گیاهان به طور طبیعی ۱۰ درصد از طریق باد و مابقی با گرده‌افشانی از طریق حشرات از جمله زنبورعسل صورت می‌گیرد که طی سال‌های اخیر به دلیل سمپاشی‌های بی‌رویه حشرات مفیدی همچون زنبورعسل در حال از بین رفتن هستند.