مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > کندوهای دارای حسگر و کاهش هزینه تولید

کندوهای دارای حسگر و کاهش هزینه تولید

پژوهشگر مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان، گفت: استفاده از کندوهای دارای حسگر دما، موجب کاهش هزینه‌های تولید عسل می‌شود.

محمدی نژاد افزود: استفاده از کندوهایی که با استفاده از حسگرها دمای داخل کندو را متعادل نگه می‌دارند باعث کاهش هزینه تولید عسل، کاهش مصرف عسل توسط کلنی‌ها در زمستان، ازدیاد نسل و افزایش توانایی کلنی‌ها در زمستان‌گذرانی، کاهش تلفات کلنی‌ها و کاهش هزینه‌های درمان خواهد شد.

وی یادآورشد: جنس کندو‌هایی که هم اکنون در کشور ما تولید و مورد استفاده قرار می گیرند عمدتا از جنس چوب است.

محمدی نژاد اظهار کرد: با توجه به پیشرفت ها و تحولات سریع در عرصه تولید مواد و ترکیبات جدید که می‌توانند جایگزین خوبی برای چوب چه از نظر قیمت، استحکام و بخصوص عایق در مقابل دما و رطوبت باشند، متخصصین امر را بر آن داشته تا کندوهای جدید را طراحی و به بازار عرضه کنند.

پژوهشگر مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان، گفت: این کندو‌ها ضمن کاهش هزینه‌های تولید، با فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد و تولید زنبوران عسل در نهایت باعث افزایش تولید و سود بیشتر برای تولید کننده می‌شوند.

وی خاطر نشان کرد: مناسبترین دما برای داخل کندو ۵/۳۴ درجه سانتیگراد است، بنابراین زنبوران کارگر همواره در تلاشند در فصول سرد و گرم سال این دما را حفظ کنند.

محمدی نژاد ادامه داد: ثابت نگه داشتن این دما مستلزم صرف انرژی است که از مصرف عسل حاصل می‌شود.

این پژوهشگر مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان، با بیان اینکه در مناطق گرم قسمتی از انرژی حاصل از سوختن عسل به هنگام روز که دمای محیط گرمتر از داخل کندو است، صرف خنک نگه داشتن فضای کندو می‌شود، بر لزوم مقاوم کردن دیوارها و سقف و کف کندو در مقابل نفوذ دمای گرم و سرد به داخل کلنی تاکید کرد.

وی استفاده از کندوهای مدرن و عایق کاری شده در مقابل دما با استفاده از مواد سبک، مقاوم در مقابل نفوذ رطوبت و دما را به کارشناسان و بهره برداران برای رسیدن به کندوی مناسب توصیه کرد و افزایش دریچه پرواز و دریچه هوا در فصل گرم در کندوهای موجود را اقدامی دیگر برای جلوگیری از هدر رفت انرژی خواند.

محمدی نژاد افزود: عایق کردن کندوهای موجود با استفاده ازموادی همچون پشم شیشه، یونولیت و فوم و استفاده از یک لایه پلاست فوم در زیر لایه فلزی درب کندوهای موجود از دیگر اقداماتی است که می‌توان برای جلوگیری از هدر رفت دما انجام داد.