مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > گرایش مردمان اورامان کردستان به زنبورداری

گرایش مردمان اورامان کردستان به زنبورداری

به دلیل نبود درآمد کافی و شغل مناسب مردم منطقه اورامان به شغل زنبورداری روی آورده‌اند.

مردم منطقه اورامانات، این روزها به دلیل نداشتن شغل و یا درآمد کافی به شغل طاقت فرسای زنبورداری روی آورده‌اند و هر روز به تعداد زنبورداران در این منطقه افزوده می‌شود.

زنبورداری یکی از شغل‌های در آمد‌زایی است که طی چندسال اخیر فرصت شغلی مناسبی را برای بسیاری از روستانشینان منطقه اورامان بوجود آورده است.

پرورش و نگهداری زنبور عسل مستلزم تخصص چندانی نیست، بین تولید عسل و سلامت زنبور با مکان و محل نگهداری را بطه ‌تنگاتنگی وجود دارد اما با این وجود اکثر مناطق کردستان و طبیعت آن بویژه منطقه هورامان مستعد پرورش زنبور هستند و در چند سال اخیر رشد تولید عسل طبیعی در منطقه هورامان نسبت به یک دهه قبل از دوز بالایی بر‌خوردار بوده است عسل تولید شده در هورامان کاملا طبیعی بوده واز کیفیت بالایی برخوردار است.

هرچند در هورامان نیز عوامل و فاکتور‌هایی مانند امواج مخابراتی و گرد و غبار های فصلی وجود دارند که تولید عسل و پرورش و سلامت زنبورعسل را تحت تاثیر قرار داده‌اند اما با وجود این وضعیت زنبورداری و تولید عسل در هورامان روند صعودی دارد و در سال‌های اخیر شاید به دلایل مشکلات اقتصادی طرفداران بیشتری پیدا کرده است.

مردم منطقه اورامان بیشتر عسل تولید شده خود را برای فروش به روستاهای نزدیک و هم مرز در کشور عراق می‌برند و به گفته خودشان در آنجا مشتری زیادی دارند که حاضرند بیشتر از قیمت‌های که در ایران وجود دارد، آن را خریداری کنند و از این بابت درآمد خوبی نصیبشان می‌شود که این خود دلیلی شده تا روز به روز شاهد گرایش بیشتر مردم این منطقه به این شغل شده است.