مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > گرد و غبار و کاهش تخمریزی ملکه زنبور عسل

گرد و غبار و کاهش تخمریزی ملکه زنبور عسل

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: گرد وغبار می تواند بیش از۶۰ درصد تولید عسل و قدرت تخم‌ریزی ملکه را کاهش دهد.

یوسفی رضایی اظهار کرد: در زمان اوج فعالیت زنبورها به ویژه در فصل بهار و تابستان که زمان گل‌دهی گیاهان است، پدیده گرد و غبار می تواند تا بیش از۶۰ درصد در تولید عسل و کاهش قدرت تخم‌ریزی ملکه و حتی مرگ و میر زمستانه آنها نقش داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه گرد و غبار باعث عدم فعالیت زنبورهای چراگر می‌شود، تصریح کرد: در زمان گل دهی گیاهان، گرد و غبارهایی که بر روی گل ها می‌نشینند، باعث از بین رفتن علاقه زنبوران کارگر برای تهیه شهد و گرده می شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اعلام اینکه به علت تشدید گرد و غبار در سال جاری، اخیرا مقرر شد کلنی‌های تولید عسل در استان در مقابل این پدیده تحت پوشش بیمه قرار گیرند، اظهار کرد: به زنبورداران توصیه می شود کلنی‌های خود را در مقابل این گونه عوامل حتما تحت پوشش بیمه قرار دهند.

یوسفی رضایی با اشاره به اینکه حدود ۲۸درصد کندوهای آذربایجان غربی در سال زراعی ۹۱-۹۰ تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفتند، یادآور شد: این میزان نسبت به سال زراعی ۹۰-۸۹ حدود ۱۳درصد افزایش یافته است و انتظار می‌رود با توجه به اقدامات انجام شده در کار گروه بیمه محصولات دام و طیور و پیگیری های آن برای سال‌های جدید، بیمه کندوهای زنبورعسل در استان افزایش یابد.

وی همچنین گفت: آذربایجان غربی با داشتن بیش از ۷۵۰هزار کندو و تولید حدود ۱۴هزار تن عسل در سال، یکی از قطب‌های مهم زنبورداری کشور محسوب می‌شود.