مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ۳ هزار زنبوردار کردستانی در صنعت زنبورداری

۳ هزار زنبوردار کردستانی در صنعت زنبورداری

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۳ هزار و ۳۳۱ نفر کردستانی در عرصه پرورش زنبور عسل مشغول به کار هستند.

جعفری‌ با اشاره به مزیت‌های افزایش تولید عسل اظهار کرد: توسعه صنعت تولید عسل بیش از آن‌که به نفع تولیدکننده باشد، بیشتر به نفع کشاورزی و اقتصاد کشور است.

وی گفت: گسترش زنبورداری نه تنها در افزایش تولید عسل مؤثر است بلکه در توسعه بخش کشاورزی نیز تأثیر داشته و به خودکفایی کمک می‌کند.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان به مشکلات موجود در بخش زنبور عسل کشور اشاره کرد و گفت: کافی نبودن مراکز آموزش عالی، تنگناهای ترویجی و ارتباط ضعیف بین مروجین، محققین و تولیدکنندگان و پایین بودن بودجه تحقیقاتی در این بخش از جمله مشکلات موجود است.

وی درباره میزان تولید عسل در کردستان گفت: در استان کردستان سالانه  هزار و ۱۴۴ تن عسل در تولید می‌شود.

جعفری افزود: این میزان عسل در ۱۲۸ هزار کلنی شامل ۱۰ هزار کندوی بومی و ۱۱۸ هزار کندوی مدرن در استان کردستان تولید می‌شود.

وی تعداد شاغلان در عرصه پرورش زنبور عسل در استان کردستان را ۳ هزار و ۳۳۱ نفر ذکر کرد و گفت: آمارگیری از کلنی‌های مدرن و بومی زنبور عسل و همچنین بیمه کلنی‌های مدرن از ۷ تا ۱۲ مهرماه امسال در سطح استان انجام شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان با تأکید بر لزوم همکاری زنبورداران با جهاد کشاورزی استان گفت: جهاد کشاورزی آماده ارائه خدمات آموزشی و حمایتی به زنبورداران در کل استان است.

وی عسل تولیدی استان کردستان را از نظر کیفیت در سطح کشور، مرغوب‌ترین نوع عسل دانست و گفت: با اجرای طرح توسعه زنبورداری طی برنامه پنجم توسعه تا سال ۹۴ تعداد کلنی‌های استان کردستان به ۵۰۰ هزار کلنی افزایش می‌یابد.

جعفری میزان اعتبار پیش‌بینی شده برای افزایش کلنی‌های زنبور عسل از محل اعتبارت عمرانی را ۹۷ میلیارد و ۵۳۷ میلیون ریال و یک هزار و ۱۸۶ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات اعلام کرد.