پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | تولید 1000 تن عسل در کردستان
امروز: ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید 1000 تن عسل در کردستان

تولید 1000 تن عسل در کردستان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان از تولید بیش از ۱۰۰۰ تن عسل در استان خبر داد و گفت: این رقم امسال نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد کاهش داشته است.

جعفری به بیان نتایج سرشماری کلنی‌های زنبور عسل استان در سال جاری پرداخت و اظهار کرد: سرشماری کلنی‌های زنبور عسل استان از تاریخ ششم تا یازدهم مهر ماه  سال جاری توسط ۲۲ اکیپ آمارگیری از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها، اتحادیه و شرکت‌های تعاونی زنبورداران انجام شد.

وی تصریح کرد: براساس این سرشماری، در استان تعداد ۱۶۳ هزار کندو زنبور عسل در استان وجود دارد که از این تعداد ۱۵۲ هزار معادل ۹۳ درصد کلنی مدرن و ۱۱ هزار معادل هفت درصد از کلنی‌های استان کلنی بومی است.

وی عنوان کرد: تعداد کلنی‌های موجود در استان برطبق سرشماری انجام شده در قیاس با سال گذشته حدود ۲۷ درصد رشد نشان داشته است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان تولید عسل استان را ۱۰۰۰ تن ذکر کرد و بیان داشت: از میزان عسل تولید شده استان در سال جاری  ۹۹۶ تن آن حاصل تولید کلنی‌های مدرن و ۱۲ تن آن مربوط به کلنی‌های بومی است.

جعفری اعلام کرد: تولید عسل استان نسبت به سال گذشته به علت عوامل نامساعد جوی حدود ۱۲ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه براساس نتایج آمارگیری تعداد ۳ هزار و ۷۴۰ نفر در استان به زنبورداری اشتغال دارند، اظهار داشت: از این تعداد ۹۷۰ نفر زنبورداری به عنوان شغل اصلی و مابقی به عنوان شغل دوم آنهاست.

وی عنوان کرد: نتایج این سرشماری نشان می‌دهد که شهرستان سقز از نظر تعداد کلنی و تولید عسل و تعداد زنبوردار رتبه اول استان را داراست و شهرستانهای سنندج، مریوان و کامیاران در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان در پایان تصریح کرد: ۳۳ درصد کلنی‌های استان، ۲۹ درصد تولید عسل و ۳۴ درصد از تعداد زنبورداران استان متعلق به شهرستان سقز است.