مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ۷۰درصد وابسته بودن باردهی درختان بادام به زنبور عسل

۷۰درصد وابسته بودن باردهی درختان بادام به زنبور عسل

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: بیش از ۷۰ درصد گرده‌افشانی و باردهی درختان بادام از نظر کمی و کیفی به زنبور عسل وابسته است.

هیبتیان اظهار داشت: بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شد که اگر در یک باغ میوه، تعدادی کندوی زنبور عسل قرار داده شود، کیفیت و کمیت میوه به حدود ۱۰ برابر افزایش می‎یابد، از طرفی اگر زنبورها به طور کلی اعتصاب کنند و کار گرده‌افشانی را انجام ندهند در ابتدا ۶۰ درصد محصولات کشاورزی تولید نمی‎شود و در طول زمان، کار طبیعت به کلی مختل می‎شود.

وی افزود: این در حالیست که درصد تشکیل میوه در گرده‌افشانی با باد ۵۰ درصد و به وسیله زنبور عسل ۹۶ درصد اعلام شده است، تولیداتی که زنبور عسل برای زنبوردار به ارمغان می‎‌آورد، تنها ۱۰ درصد از مجموع ثمرات آن است.

هیبتیان خاطرنشان کرد: برهمین اساس ۹۰ درصد فایده‌اش از طریق عمل گرده‌افشانی عاید باغداران و زارعان می‎شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به نقش بی‌نظیر این حشره در چرخه حیات، گفت: اگر از اثرات مفید و ارزشمند زنبور عسل در امر گرده‌افشانی استفاده لازم و مناسب نشود، در واقع سایر اثرات مفید این موجود با ارزش نیز به هدر رفته است.

وی ادامه داد: کشور ایران و به ویژه این استان به دلیل برخورداری از طبیعت و بستر مناسب، برای توسعه و رشد پرورش زنبور عسل از توانایی‌های بالایی برخوردار است، بطوری که سالانه نزدیک به ۱۰۰ هزار زنبور عسل از استان‌های نظیر اصفهان، یزد، بندرعباس و بوشهر به این استان مهاجرت می‌کنند.

هیبتیان با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد گرده‌افشانی و باردهی درختان بادام از نظر کمی و کیفی به زنبور عسل وابسته است، گفت: در شرایطی که روند تلاش‌های اقتصادی در مسیر خودکفایی و استفاده بهینه از سرمایه‌گذاری نیروی کار استوار است و ایجاد فرصت‌های اشتغال مولد در کمترین مدت و با سرمایه اندک مورد تأیید قرار می‌گیرد، توجه به این رشته شغلی و درآمد نسبتا بالای آن ضرورت دارد.