مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > توسعه زنبورداری در مناطق مستعد سقز

توسعه زنبورداری در مناطق مستعد سقز

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز از توسعه زنبورداری در مناطق مستعد این شهرستان خبر داد.

محمد پیشداد از برگزاری دوره‌های آموزشی تربیت زنبورداری صنعتی در سقز خبر داد و اظهار کرد: به منظور هدف نهایی مستتر در این دوره تلاش می‌شود تا نسبت به تمرکز زنبورداری در مناطق مستعد از طریق انواع کمک‌های مختلف به اهالی آن مناطق اقدام شود.

وی افزود: یک دوره آموزشی فنی‌حرفه‌ای کوتاه ‌مدت تربیت زنبوردار صنعتی درجه دو از ۱۶ فروردین‌ماه در روستای دگاگا از توابع شهرستان سقز آغاز شده است.

مدیر جهاد کشاورزی سقز اضافه کرد: این دوره‌ها ۱۵ روزه و با حضور ۲۵ نفر از اهالی آن روستا و روستاهای همجوار تشکیل می‌شود.

وی با اشاره به اهداف این دوره‌های آموزشی، تصریح کرد: آشنایی فراگیران با اهمیت زنبورداری و ارزش غذایی عسل، نحوه‌ی پرورش زنبور عسل، آشنایی با انواع ابزار و وسایل و انواع کندوهای زنبورداری، شناسایی انواع گل‌ها و درختان دارای گرده و شهد از جمله اهداف این دوره‌هاست.

پیشداد در ادامه افزود: فراگیران علاوه بر آموزش این دوره‌ها با شناسایی محل مناسب برای استقرار کندوها، زمان و نحوه‌ کوچ ‌دادن زنبورها، آشنایی با انواع بیماری‌ها و نحوه‌ مبارزه با بیماری‌ها و راه‌های پیشگیری از آن و زمان و نحوه‌ برداشت عسل، بسته‌بندی و ارائه آن به بازار و… آشنا خواهند شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پیگیری تامین تسهیلات بانکی برای خرید سمپاش، تامین سوخت مورد نیاز تراکتورداران فعال در امر سمپاشی و همکاری بخشداران در توجیه کشاورزان منطقه در امر مبارزه با سن از مهم‌ترین اقدامات انجام شده برای مبارزه با سن مضر در مزارع کشاورزی این شهرستان است