مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > توزیع ۳۰۰ فروند ملکه زنبور عسل اصلاح شده بین زنبورداران هرمزگانی

توزیع ۳۰۰ فروند ملکه زنبور عسل اصلاح شده بین زنبورداران هرمزگانی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: تعداد ۳۰۰ فروند ملکه زنبور عسل اصلاح شده بین زنبورداران استان توزیع شد.

طغرلی اظهار داشت: توزیع این تعداد ملکه بین ۳۰ نفر از زنبورداران استان در سطح شهرستان‌های حاجی آباد، بندرعباس، رودان و میناب صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه عمر مفید هر فروند ملکه زنبور عسل، ۵.۲ تا سه سال است، افزود: ملکه‌های جوان جایگزین ملکه‌های پیر می‌شوند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی ادامه داد:هزینه تولید این تعداد ملکه زنبور عسل ۳۰۰ میلیون ریال است که حدود ۷۰ درصد از اعتبارات آن را سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان و بقیه با مشارکت تولیدکننده تامین شده است

به گفته طغرلی، این زنبورداران مقدمات تولید ملکه‌ها را از آذرماه سال گذشته در رودان آغاز کرده و اوائل فروردین ماه امسال پس از کوچ به مناطق کوهستانی استان البرز، پروژه تولید نهایی این ملکه‌ها پایان یافت.

وی یادآور شد:‌ تولید این شمار ملکه زنبور عسل در شرایط ایزوله و با استفاده از تغذیه گل و گیاهان مرتعی و در مواقع اضطراری به صورت دستی انجام شده است.

یادآور می‌شود هرمزگان با داشتن عرصه‌های جنگلی و کوهستانی و انواع درختان کَرت، کَهور و کُنار با دو فصل گلدهی شرایط مناسبی را برای پرورش زنبور عسل فراهم کرده است.

آذر ماه سال گذشته یک‌هزار و ۵۰۰ زنبوردار با بیش از۳۰۰ هزار کلنی زنبور عسل از استان‌های مازندران، لرستان، زنجان، فارس، آذربایجان، خراسان و اصفهان به این استان مهاجرت کردند و اردیبهشت امسال با کندوهایی که از هر جهت آماده فعالیت شده‌اند به مناطق خود بازگشتند.

استان هرمزگان ۷۰ زنبوردار بومی با بیش از ۹ هزار کلنی دارد و سال گذشته زنبورداران استان بیش از ۷۰ تن عسل تولید کردند.