مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تلف شدن ۲۰% از کلنی‌های گیلان

تلف شدن ۲۰% از کلنی‌های گیلان

کارشناس مسئول زنبورداری سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: ۲۰ درصد کلنی‌های زنبور عسل استان بر اثر یخبندان و سرمای طولانی در زمستان گذشته تلف شدند.

رحیمی افزود: در پاییز سال گذشته استان گیلان ۲۷۷هزار کلنی زنبور عسل داشت که ۲۰درصد آنها در زمستان تلف شدند.

وی خاطرنشان کرد: ۵۰ هزار کلنی بومی و هفت هزار کلنی زنبور زنبورداران مهاجر غیربومی در زمستان امسال در گیلان بر اثر یخبندان و سرمای طولانی از بین رفته است.

این کارشناس اظهار داشت:گیلان سال گذشته با تولید شش هزار و ۸۰۰ تن عسل رتبه سوم تولید عسل در کشور را بدست آورد.

وی یادآور شد: علاوه بر تولید عسل توسط زنبورداران بومی، سه هزار تن عسل نیز توسط زنبورداران غیربومی و مهاجر به استان گیلان برداشت شده است.

رحیمی گفت: در زمستان سال گذشته ۳۹۴ زنبوردار از استان‌های همجوار، ۸۷ هزار کلنی زنبورعسل خود را برای زمستان‌گذرانی به گیلان انتقال دادند که شماری از زنبورداران هنوز در استان حضور دارند.

وی تصریح کرد: استان گیلان به دلیل داشتن زمستانی معتدل و پوشش جنگلی و گیاهی و باغی در طول زمستان، دارای گرده گل اعم از درختی و گیاهی برای زنبور است و به همین دلیل بخشی از زنبورداران استان‌هایی نظیر زنجان‌، اردبیل‌، همدان و قزوین هر سال زنبورهای خود را در این فصل به گیلان مهاجرت می‌دهند.

کارشناس مسئول زنبورداری گیلان با اشاره به گران بودن قیمت داروهای بیماری‌ها و آفات زنبور عسل و تأکید بر حمایت‌های دولتی از زنبورداری گفت: برخی از داروها نظیر فوماژیلین باید در مناطق مرطوبی مانند گیلان بصورت یارانه‌ای در اختیار زنبورداران قرار گیرد.‌