زنبور.نت > زنبور درمانی > تأثیر عسل در سلامتی روح و جسم

تأثیر عسل در سلامتی روح و جسم

زهره تابعی کارشناس صنایع غذایی موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: فرآورده‌های زنبور عسل، یک ماده آرام بخش طبیعی است که تشویش و افسردگی را کاهش می‌دهد.

عسل باعث پایین آمدن کلسترول خون و کاهش افسردگی می‌شود. استفاده از عسل در پایین آوردن کلسترول خون و درمان سر دردهای میگرنی، اختلالات قلبی و شریانی کمک می‌کند.

ترکیبات کندوی زنبور عسل سرشار از آمینو اسیدها، پروتئین، گلبولین‌ها، پیتون‌ها است گفت: این مواد برای ادامه حیات ضروری است و از جمله مواد اساسی برای ساختمان سلولی می‌باشد. تریپتونان یک آمینو اسید ضروری و یک مکمل غذایی می‌باشد که یک آرام‌ بخش طبیعی بوده، تشویش و افسردگی را کاهش می‌دهد و در پایین آوردن کلسترول خون و درمان سر دردهای میگرنی، اختلالات قلبی و شریانی کمک می‌کند.

این ماده عامل ضد تشویش و نگرانی است و مانع از بروز رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود، این ماده با تقلیل کربوهیدارت‌ها سبب کنترل قند خون می‌گردد و در نتیجه مانع از چاقی می‌شود. لیزین دیگر ماده فعال در کندوی زنبور عسل، لیزین از آمینو اسیدهای ضروری است که به فراوانی در ماهیچه وجود دارد اما بدن قادر به تولید آن نیست و باید آن را از طریق رژیم غذایی به بدن رسانید. لیزین در درمان تبخال مؤثر است و با تقلیل رشد ویروس به وسیله اصلاح و متعادل کردن مواد مغذی بر تبخال اثر می‌گذارد.

کمبود لیزین باعث خستگی، تورم چشم‌ها، تأخیر در رشد و مشکلات کم‌خونی و تناسلی می‌شود، این ماده نقش مهمی در ساختار کلاژن‌ها دارد و جذب روده‌ای نسبت به کلسیم را افزایش داده و خروج کلسیم از ادرار را کاهش می‌دهد. از دیگر مزایای لیزین پیشگیری و درمان پوکی استخوان، التیام استخوان‌های صدمه دیده است، کمک به قابلیت ارتجاعی و سلامت پوست، ساخت ماهیچه‌ و بافت همبند، و همچنین جلوگیری یا کاهش شدت تبخال‌های تناسلی از دیگر ویژگی‌های مواد موجود در عسل می‌باشند.

میتونین یکی از آمینو اسیدهای موجود در کندوی زنبور عسل است، میتونین نقش کلیدی در تنظیم اسید فولیک بدن دارد، زیرا میتونین با شرکت در واکنش‌های آنزیمی موجب پایین آوردن سطح هیستامین بدن می‌شود و باعث بهبود افسردگی، آلرژی، آسم و صدمات ناشی از پرتوها می‌شود. میتونین باعث تقلیل افسردگی ناشی از اعتیاد به هروئین و داروهای مسکن و خواب آور می‌شود، میتونین رادیکال‌های آزاد را غیر فعال کرده و با ساخت پروتئین، بافت سلولی را تغییر می‌دهد.

این ماده، از ریزش مو جلوگیری به رشد و سلامت آن کمک می‌کند. میتونین، جراحات ناشی از صدمات سوختگی یا جراحی را التیام می‌دهد و بدن را در برابر اثرات نامطلوب ناشی از مصرف الکل، سیگار و سایر مواد شیمیایی مصون می‌دارد. ماده سیتئین موجود در عسل می‌تواند باعث افزایش رشد، تراکم و قطر می‌شود، این ماده می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل نمایند و بدن را برابر پرتوها و آلودگی‌ها محافظت نماید.

هیستیدین موجود کندوی زنبور عسل دارای خواص ضد التهاب است و تنها آمینو اسیدی است که در خون مبتلایان به ورم مفاصل کمتر وجود دارد و می‌تواند باعث افزایش التیام زخم و در رشد و ترمیم بافت ضروری است. این ماده عامل مهمی در سلامت گلبول‌های قرمز خون است و کمبود آن باعث کاهش هموگلوبین و هموتوکریت خون و همچنین ابتلا به کم خونی می‌شود.

از جمله سایر مواد موجود در کندوی زنبور عسل می‌توان به گلوتامین اشاره کرد که نقش کلیدی در سوخت و ساز سلولی دارد، انرژی بدن را افزایش داده و باعث تقویت حافظه و تمرکز می شود، این ماده میزان قند خون را تثبیت کرده و رغبت به الکل را کاهش می‌دهد.

تیروزین موجود در کندوی زنبور عسل با تأثیر بر مغز می‌تواند با افسردگی مبارزه کرده و قادر است میزان هورمون تیروئید و آدرنالین را تغییر دهد.