زنبور.نت > زنبور درمانی > عسل و دستگاه گوارش

عسل و دستگاه گوارش

رسول اکرم (ص) می‌فرماید اگر در چیزی شفاهست در خوردن عسل است. عسل بی چون و چرا در بکار انداختن دستگاه گوارش بسیار نافع است و تاثیر سودمندی روی هضم غذا دارد و ملین مفیدی است اگر مدام خورده شود باعث فعالیت طبیعی جهازهاضمه می‌گردد به همین علت است که آنرا از قدیم دوست معده نام نهاده‌اند.

مشاهدات بالینی نشان داده‌اند در صورتی که عسل با سایر غذاها خورده شود باعث کاهش اسیدهای اضافی معده می‌گردد و همچنین مشخص شده است که اگر موقع عکس‌برداری از معده از سولفات باریم و عسل استفاده شود یکی دو ساعت بیشتر از سولفات باریمی که به تنهایی مصرف شود در معده می‌ماند و تصویر عضو نیز روی فیلم واضح تر نمایان می‌گردد.

عسل به عنوان دارو برای درمان امراض معده مانند زخم معده، ورم معده و روده موثر است بر می‌گرداند و دردهای معده را از بین می‌برد. از طرفی دارای کنش دو جانبه می‌باشد اول کنش موضعی که مانند بهم آمدن زخم‌های خارجی موجب به هم آوردن زخم معده می‌گردد، دوم کنش تقویت کننده دارد که به طور یک جا روی بدن به ویژه روی دستگاه عصبی است. کنش اخیر آنقدر اهمیت دارد که امروزه قبول کرده اند پیدایش زخم های معده و اثنی عشر مربوط به عدم تعادل گیرندگی عصبی این اندام‌هاست. بدین ترتیب پزشکی آزمایشی و بالینی امروز گواهی می‌دهد که عسل بهترین دارو برای درمان زخم‌های معده و اثنی عشر است.

 کرم اسکاریس

۸گرم پودر گل بو مادران را با ۱۰۰ گرم عسل مخلوط کرده و یک قاشق غذاخوری قبل از صبحانه میل نمایید آن کشنده کرم اسکاریس و بعضی از انگل های دستگاه گوارش بوده و سبب مرگ و دفع آنها می‌گردد.

 کرم کدو

روش های درمان برای بزرگسالان

الف: ۵۰ تا ۱۰۰ گرم تخم کدو را کوبیده و با ۲۰۰ گرم عسل مخلوط نموده و صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری میل نمایید.

ب: مقداری پونه را کوبیده، آب آن را بگیرید و با عسل و نمک مخلوط کنید جهت دفع کرم کدو نافع است.

خردسالان

الف: ۲۵ الی ۵۰ گرم مغز تازه تخم کدو را کوبیده وهم وزن آن عسل اضافه نموده و خوب مخلوط کنید و یک قاشق چای‌خوری قبل از خواب به کودکان بدهید.

ب: دو حبه سیر را در یک لیوان شیر جوشانده و با عسل شیرین کنید و این جوشانده خوش طعم را قبل از خواب به طفل بدهید تا کرم دفع شود.