زنبور.نت > دنیای زنبورداری > زیست شناسی > سرعت دید زنبور در مقایسه با انسان

سرعت دید زنبور در مقایسه با انسان

دانشمندان دانشگاه لندن طی تحقیقاتی توانسته‌اند پرده از توانایی دیگری از زنبورها بردارند که بر اساس آن این حشرات سودمند، جهان را با سرعتی پنج برابر بیشتر از انسان مشاهده می‌کنند.

این توانایی می‌تواند زنبورهای عسل را به جاندارانی تبدیل کند که قادرند سریعتر از همه جانداران، جهان را به شکل رنگی مشاهده کند. توانایی که با فراهم آوردن امکان ردیابی دشت‌ها و علفزارهایی که در تاریکی قرار گرفته اند شانس یافتن غذا را برای زنبورها افزایش خواهد داد.

قدرت مشاهده اطراف در سرعت بالا در حشره‌هایی که با سرعت پرواز می‌کنند امری رایج است زیرا به این شکل می‌توانند به راحتی از شکارچیان خود فرار کرده و حین پرواز با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. با این حال تا به حال مشخص نبود آیا سرعت بالای پرواز زنبورها بر روی دید قدرتمند و تمام رنگی آنها تاثیر دارد یا خیر.

تحقیقات اخیر توانسته است اطلاعات جدیدی را در رابطه با این موضوع آشکار کند، دانشمندان بر اساس یافته های خود اعلام کردند سرعت دید این حشرات در کندترین حالت نیز دو برابر دید انسان است. شاهد این فرایند نیز در زندگی روزانه انسانها بارها تجربه شده است. انسانها قادر نیستند به راحتی مسیر پرواز یک حشره که با سرعت در حال پرواز است را دنبال کنند اما حشرات خود می‌توانند مسیر حرکت یکدیگر را به خوبی دنبال کنند.

به گفته دانشمندان سرعت دید در جانداران به سرعت عملکرد سلول های ردیاب نور در چشم‌های جاندار بستگی دارد. به بیانی دیگر هر چه این سلول‌ها با سرعت بالاتری تصویر بخشی از جهان را به ثبت رسانده و آن را به مغز انتقال دهند، سرعت دید جاندار نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

زنبورهای عسل از قدرت بینایی رنگی خود به شیوه‌های مختلفی استفاده می‌کنند. این حشرات اولین جاندارانی هستند که رنگی بودن قدرت دید آنها به اثبات رسیده و از آن زمان تا به حال زنبورها نشان داده اند از این توانایی خود به خوبی استفاده می‌کنند.

ردیابی نورهای ضعیف و منطقه های تاریک، شناسایی اشکالی مانند ورودی کندو و مهمتر از همه توانایی شناسایی رنگ گلهایی که شهد دارند از قابلیت‌هایی است که دید رنگی زنبورها به آنها بخشیده است.

پاسخ دهید