زنبور.نت > دنیای زنبورداری > گرده افشانی > فراموشم مکن و زنبور عسل

فراموشم مکن و زنبور عسل

این گیاه که با نام معمول “forget me not” در جهان شناخته شده گونه‌ای از جنس Myosotis در خانواده گاو زبان (بوراجیناسه) ،‌علفی و یکساله و یا دوساله بومی اروپا و آسیا است.

گل‌های ریز با ۵ گلبرگ دارد و مرکز آن زرد رنگ است. گل‌ها اغلب به رنگ آبی دیده می‌شوند و گاهی به رنگ صورتی و حتی سفید هم مشاهده شده است. اندازه گل‌هایش بین ۶تا ۹ میلیمتر و برگهایش کرکدار است.

ارتفاع گیاه حدود ۱۵ الی ۳۰ سانتی‌متر است. گلدهی از اواسط بهار آغاز شده و تا اوخر آن ادامه پیدا می‌کند. گل‌ها خوشه‌ای هستند.

برگ‌های این گیاه تخم‌مرغی شکل و کرک‌دار هستند و ظاهرا به صورت سبز تیره دیده می‌شوند، در آب و هوای سرد بازدهی بهتری دارند. ارتفاع گیاه فراموشم مکن بین ۳۰-۱۵ سانتی‌متر است و دارای گل‌های خوشه‌ای به رنگ سفید صورتی آبی و بنفش می‌باشد‌.

گل‌های فراموشم مکن به هنگام غروب و شب بسیار معطر هستند در حالیکه در طول روز عطری ندارند یا  عطر بسیار کمی دارند. در این جنس حدود ۵۰ گونه وجود دارد.

محل رویش این گیاه در چمن زارهای مرطب، کنار رودها و خاک‌های روسی مرطوب است، به طوری که وفور این گیاه نشانه رطوبت بالای منطقه است. این گیاه در نواحی معتدل نیمکره شمالی تا ارتفاع ۳۰۰۰ متری یافت می‌شود.

اطلاعات زنبورداری فراموشم مکن

دانه گرده بسیار ریز که زنبور عسل هنگام مکیدن شهد گرده زیادی را به همراه شهد به خرطوم خود برداشت می‌کند و به همین دلیل اغلب گرده این گیاه با گرده‌های دیگر به صورت مخلوط در حجره‌های شان ذخیره می‌شود. گلدهی از اواسط بهار آغاز شده و تا اواخر آن ادامه پیدا می‌کند.

 

پاسخ دهید