زنبور.نت > دنیای زنبورداری > گرده افشانی > گران‌تر شدن میوه در نبود زنبور عسل

گران‌تر شدن میوه در نبود زنبور عسل

موسسه فرانسوی تحقیقات کشاورزی اعلام کرد فعالیت حشرات گرده‌افشان که درپی کاهش شمار زنبورهای عسل مورد تهدید قرار گرفته است.

در سال ۲۰۰۵، صد و سی و پنج میلیارد یورو ارزش مادی داشت و نابودی انها افزایش قیمت میوه‌ها و سبزیجات را در پی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس این رقم ۹ و ۵دهم درصد ارزش کل تولید کشاورزی جهانی را تشکیل می‌دهد.

از نظر وزنی ۳۵ درصد تولید جهانی و به طور عمده میوجات، ‌سبزیجات و گیاهان روغنی و در سطح کمتری قهوه‌، ‌کاکائو، ‌میوه‌های دانه دار (فندق و گردو ) و ادویه جات به حشرات گرده افشان وابسته هستند.

در مقابل غلات که ۶۰ درصد تولید کشاورزی جهانی را تشکیل می‌دهند به این حشرات وابسته نیستند. درباره وابستگی ۵ درصد از کشت‌ها به گرده افشانی نیز ابهاماتی وجود دارد.

این موسسه فرانسوی در بیانیه ای اعلام کرد در این شرایط کاهش شمار حشرات گرده افشان نگرانی عمده ای به شمار می‌رود زیرا در صورت نابودی کامل حشرات گرده افشان موازنه های غذایی جهانی عمیقا تغییر خواهد کرد.

به عقیده سه محقق فرانسوی و یک المانی که نتیجه تحقیقات خود را در مجله اکولوژیکال اکونومیکز منتشر کرده اند تولید سه دسته از محصولات یعنی میوه ها، سبزیجات و محرک‌ها ( قهوه و کاکائو) در آن هنگام به طور چشمگیری به پائین تر از سطح فعلی مصرف در مقیاس جهانی خواهد رسید و در برخی مناطق مانند اروپا بسیار کمتر خواهد شد.

برنار وسیر، ‌ژان میشل سال، ‌نیکولا گالی و یوزف استل افزودند با این فرض،‌ مصرف کننده مجازات خواهد شد زیرا او مقدار کمتری با قیمت بسیار بیشتری مصرف خواهد کرد.

آنها خسارت مصرف کنندگان را از این مسئله بین ۱۹۰ میلیارد یورو تا ۱۳ و ده میلیارد یورو باتوجه واکنش قیمت‌ها به کاهش تولید محاسبه کرده‌اند.

علل کاهش جمعیت زنبورهای عسل به ویژه در اروپا و آمریکا سال های اخیر هنوز زیاد مشخص نیست اما استفاده گسترده از افت کش‌ها در کشاورزی،‌گسترش تک کشاورزی و ظهور بیماری های غیرعادی انگلی می تواند از جمله این دلایل باشد.

پاسخ دهید