زنبور.نت > دنیای زنبورداری > گرده افشانی > گزنه سفید و زنبور عسل

گزنه سفید و زنبور عسل

گیاهی علفی, چندساله با ارتفاع ۶۰-۲۰ ‏سانتی متر، داری ساقه چهارگوش، برگ‌ها متقابل و خیلی شبیه گیاه انجره (به فارسی گزنه) اغلب این گیاه را با گزنه معمولی اشتباه می‌کنند.

در صورتی که متعلق به دو خانواده مختلف هستند. گل‌ها سفید رنگ بوده و در کنار برگ‌های بالای ساقه ظاهر می‌شوند گونه‌های دیگری از این جنس با شکل مشابه و فقط اختلافاتی در رنگ گل و برگ وجود دارند.

در ایران، ییلاقات اطراف تهران، شمیرانات، کرج در دامنه‌های البرز، کندوان، پل زنگوله، مناطق شمالی ایران، گیلان، هرزویل و جنگل نوده، عمارلو، راه کبوتر چاک به زرد چین، رودبار، آستارا، بندرگز، آذربایجان در دامنه‌های سهند، زنجناب، دیلمان و ارس باران و نقاط مرطوب، سایه‌دار و حاشیه جنگل‌ها در اروپا، آسیا، آفریقای شمالی، هند، کشمیر، پنجاب، کومائون و هزارا به طور خودرو می‌روید.

اطلاعات زنبورداری گزنه سفید

به طور کلی گیاهان جنس Lamium جاذب زنبورعسل هستند. این گیاهان د‏ارای شهد زیادی بو ده و زنبورهای عسل را به خود جلب می‌کنند.

وجه تسمیه انگلیسی آن Bee Nettle است. به دلیل طولانی بودن مدت گل دهی اهمیت دارند. گرده گزنه سفید قرمز خوش‌رنگ بوده و در بین سایر گرده‌ها جلب نظر ‏می‌کند ولی مقدار گرده اغلب کم بوده و همراه سایر گرده‌ها به صورت بارهای مخلوط مشاهده می‌گردد میزان تولید عسل از هر هکتار گزنه سفید بین ۱۰۰ تا بیشتر از ۵۰۰ کیلوگرم فرق می‌کند.

در برخی مناطق این گیاه از اوایل فروردین تا اوایل شهریور گل می‌دهد.