شان گرد

اولین بار شان‌ گرد را آقای گلینینگس رامبر در سال ۱۸۸۸ با استفاده از قاب‌های گرد چوبی تولید نمود.

سپس چامبرس انگلیسی با استفاده از حلقه‌های شیشه‌ای بطری دهان گشادی که بریده بود آنها را تولید کرد، در اوایل سال ۱۹۵۰ دکتر زیبکوسکی از حلقه های پلاستیکی که به قطر ۴ اینچ بود استفاده کرده و مزایای استفاده از نیم طبقات T معکوس کیلیون را در تولید عسل شانی مدور در مجله‌ای به چاپ رساند.

زنبوران عسل، شان‌های گرد  را کامل تر از شان‌های مربع شکل به اتمام رسانده و در آنها سلول‌ها و فضای باز کمتری باقی می‌گذارند. افرادی که تعداد محدودی کندو دارند با استفاده از قاب‌های گرد چوبی می توانند عسل شانی مذکور را تولید نمایند.

قرار دادن پایه موم آجدار در قاب‌های مدور در مقایسه با قاب‌های مربع فوق‌العاده ساده بوده و نیازی به چسباندن پایه به قاب‌های مدور نبوده بلکه پس از قرار دادن نیم حلقه‌های گرد در داخل قاب خالی صفحه موم آجدار را به اندازه ۴۱۹*۹۸/۴ میلی‌متر در میان نیم حلقه‌های مذکور می‌گذارند.

برای بدست آوردن نتایج بهتر و پیشگیری از تولید بچه کندو توصیه می‌شود که در روی جعبه نوزادان کندو نیم طبقه معمولی گذاشته و پس از فعالیت زنبوران در داخل آن نیم طبقه قاب‌های مدور و یا مربع را در روی نیم طبقه قبلی قرار دهید و زمانی که زنبوران فعالیت در قاب‌ها را شروع کردند نیم طبقات مذکور را جابجا کنید یا به عبارت دیگر نیم طبقه قاب‌های مدور یا مربع را روی جعبه نوزادان قرار داده و نیم طبقه معمولی را در روی آن بگذارید.

این عمل تا حدودی از تولید بچه کندو جلوگیری می‌نماید بعضی از زنبورداران کشور ما بجای نیم طبقه در طبقات عسل اقدام به تولید عسل شانی می‌کنند که به نام عسل شانی سبدی نامیده می‌شود.

بدین ترتیب که در قاب‌های طبقات کندوهای لانگستروت دو حلقه چوبی مدوری که مجموع قطر آنها برابر طول قاب مذکور می‌باشد قرار داده و در وسط آنها نیز صفحات موم آجدار گردی می‌چسبانند و در داخل طبقات مذکور عسل‌های شانی گرد یک کیلوگرمی تولید و پس از قرار دادن آنها در ظرف‌های کریستال به بازار عرضه می‌کنند و چنانچه در نصب قاب های گرد چوبی در داخل قاب‌های لانگستروت دقت بیشتری معمول شود و صفحه موم آجدار آنها به صورت دو قطعه نصب شود عسل‌های شانی دور تولیدی بسیار جذاب و بدون راهرو زنبور خواهد بود.

چنین شان‌هایی را می‌توان به همراه قاب‌های چوبی گرد مربوط به بازار عرضه نمود. به هر حال تولید چنین شان‌های گردی به لوازم و وسایل فوق‌العاده نیازی نداشته و هر یک از آنها به جای قاب‌های پایه ار لانگستروت در طبقات عسل قرار داده می‌شوند و فضاهای خالی اطراف قاب‌های گرد چوبی را نیز که در وسط و گوشه‌های آنها باقی می‌مانند می‌توان با چوب‌هایی مسدود نمود

منبع

منبع

  • زنبوران عسل و زنبورداری (پیرایرانی، عبادالله)