زنبور.نت > بیماری‌ها > آفات > زنبور زرد > مبارزه مکانیکی زنبور زرد

مبارزه مکانیکی زنبور زرد

یکی از آفات مهم این صنعت زنبورداری زنبور زرد می‌باشد. مبارزه با زنبور زرد باعث پیشگیری از غارتگری و تلفات زنبورهای عسل شده و به دنبال آن کاهش خسارت و جلوگیری از بین رفتن زنبورستان‌‌ها می‌شود.

با توجه به اینکه روش مبارزه مکانیکی و مواد مورد نیاز آسان‌تر و کم هزینه‌تر است، تمام زنبورداران می‌توانند با اجرای این روش باعث افزایش جمعیت زنبور عسل شده و در نتیجه افزایش تولید را داشته باشند.

با توجه به سادگی این روش پیشنهادی تمام زنبورداران می‌توانند از این روش به نحو مطلوب که مقرون به صرفه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش مبارزه با زنبور زرد می‌باشد استفاده کنند.

این روش بدون استفاده از مواد شیمیایی بوده و در حفظ محیط زیست بسیار مؤثر می‌باشد.

این روش با استفاده از دانش بومی با کمترین امکانات در حداقل زمان بیشترین بازدهی را دارد و برای اولین بار در کشورمان در منطقه آذربایجان شرقی اجرا شده و نتیجه مثبت و رضایت بخشی را بدست آورده‌ایم.

مواد مورد نیاز

آب شکر یک به یک به مقدار نیم لیتر

ظروف پلاستیکی استوانه‌ای شکل (ظرف خالی نوشابه ۱/۵لیتری ۳ تا ۵ عدد)

نخ سفید برای آویزان کرده به مقدار لازم

چند عدد چوب یک متری

مقدار کمی موم

روش مبارزه

هر زنبوردار بعد از تهیه مواد مورد نیاز به روش زیر عمل نماید:

با بستن نخ به طول نیم متر در دهانه استوانه پلاستیکی به فاصله یک متری از دریچه پرواز کندوها آویزان کنید.

باید توجه داشت ظرف، جلو دریچه پرواز زنبورها را مسدود نکند چون ممکن است در اثر ورود و خروج زنبورهای عسل برخورد کرده و به آنها آسیب برساند بهتر است ما بین دو کندو باشد.

بعد یک لیوان شکر به داخل استوانه ریخته و مقدار کمی موم اضافه می‌کنیم آب شکر داخل استوانه نباید بیشتر از نیم لیتر باشد به دلیل اینکه فضای خالی یا ارتفاع بالای آب شکر کم شده و زنبور زرد به راحتی می‌تواند پرواز کند و از داخل استوانه خارج شود و تعداد تلفات زنبور زرد کاهش می‌یابد.

در نمونه‌هایی که مقدار کمی موم اضافه کرده بودیم تعداد تلفات بیش از نمونه‌های دیگر بود و نتیجه گرفتیم بوی موم جذب بیشتر زنبورهای زرد می‌شود.

برای نصب ظروف پلاستیکی می‌توانیم ر پشت کندوها به فاصله یک تقریبی یک‌متری و یا در روی کندوها در ارتفاع ۱ متری نیز با درست کردن آویز به وسیله چوب بکار ببریم و به ازای هر ۲۵ کندوی بومی یک عدد استوانه پلاستیکی کافی است.

منبع

منبع

  • مبارزه مکانیکی با زنبور زرد (عباس زاده، سجاد)

پاسخ دهید