زنبور.نت > بیماری‌ها > ویروسی > لارو کیسه ای > بیماری لارو کیسه‌ ای نوزادان (Sac brood)

بیماری لارو کیسه‌ ای نوزادان (Sac brood)

بیماری کیسه‌ای نوزادان یک نوع بیماری ویروسی است، عفونت کشنده لاروی در زنبورعسل می‌باشد که معمولا تلفات شدیدی ایجاد نمی کند.

اگرچه ویروس SBV یک عفونت کشنده در لاروهای زنبورعسل ایجاد می‌کند اما در زنبوران بالغ نیز ایجاد عفونت تحت بالینی می‌کند. کارگران عفونی ممکن است عمر کمتری داشته باشند.

 بیماری کیسه‌ای نوزادان اکثرا در بهار (نیمه اول فصل پرورش لارو و نوزادان) دیده می‌شود که اغلب نادیده گرفته می‌شود. این امر احتمالا به خاطر وجود تعداد بیشتر لاروها و زنبوران جوان مستعد به بیماری و درگیری درصد کمتری از آنها در این فصل است.

علت نامیدن این بیماری به لارو کیسه‌ای این است که لاروهای مرده در حجره ها به شکل کیسه در می‌آیند. هیچ داروئی روی ویروس این بیماری موثر نیست و برای آن هیچ معالجه‌ای وجود ندارد. تنها کاری که زنبوردار می‌تواند انجام دهد روش های محافظتی پیشگیری های توصیه شده را به کار بندد.

تاریخچه:

بیماری در سال ۱۹۱۳ از آمریکا و کانادا گزارش شد. بعدها در استرالیا، دانمارک، چک و اسلواکی، بریتانیا، فرانسه، سوئیس و … مشاهده گردید.

وایت White در سال ۱۹۱۷ برای اولین بار گزارش داد که عامل این بیماری، از فیلتر باکتریایی عبور می‌کند. محققان دیگر گزارش کردند که لاروهای حداکثر ۴ روزه در مقابل در مقابل مایع زیر صافی لاروهای بیمار، به عفونت حساس هستند.

این محققان متوجه شدند که عفونت‌زائی لاروهای بیمار، با ظهور رنگ قهوه‌ای در لارو، به سرعت کاهش می‌یابد. بطوریکه با ظهور فلس‌های سیاه‌رنگ، دیگر قادر به ایجاد بیماری نیستند.

 

پاسخ دهید