زنبور.نت > دارو > کنترل کنه واروا با نوار فولبکس وا

کنترل کنه واروا با نوار فولبکس وا

نوار فولبکس وا توسط کمپانی گایگی در سوئیس ساخته شده است. نوار فولبکس وا در کشورهایی چون شوروی سابق، فیلیپین، بلغارستان و هندوستان مورد آزمایش قرار گرفته است. در ژاپن ماده بالا به صورت خالص Chlorobenzilate  به مقدار ۲/۰ گرم و ethyl-p-p dichlorobenzilate Do-2 برای هر کلنی و مورد آزمایش قرار گرفته است.

مقدار و روش مصرف

برای پیشگیری مصرف یک عدد نوار فولبکس وا در بهار و تکرار آن پس از چهار روز برای کنترل آن تعداد چهار نوار و هر نوار به تنهایی و با فاصله چهار روز توصیه می‌شود. مصرف این دارو برای پیشگیری از آلودگی به کنه‌های واروا در ابتدا و یا آخر دوره پرورش لاروهای داخل کندو (اوایل بهار و یا پاییز) توصیه می‌شود. در ضمن نوار فولبکس وا را باید آتش زد و شروع به دود دادن کند و شعله‌ای نداشته باشد و در تمام موارد درمان این نوع بیماری در زیر کف کندو باید یک کاغذ روزنامه یا سفید گذاشت تا کنه‌های مرده یا نیمه جان را جمع‌آوری و از بین برد.

برای بچه کندوهای ضعیف نصف نوار و برای کندوهای ۷ تا ۹ قاب یک نوار و برای کندو‌های قویتر سه نوار در هر نوبت لازم است‌. به مقدار ۲-۳ نوار در هر کلنی مصرف می‌شود‌. مصرف نوارها ۲ تا ۳ بار به فاصله ۷ تا ۱۰ روز توصیه می‌شود.

نوار را باید به یک قاب خالی با سیم آویزان کرد و با یک چراغ الکلی روشن کرد. پس از بستن درب کندو‌، پس از بستن درب کندو‌، تمام سوراخ‌ها و درزهای کندو را باید گرفت تا دود حاصله هدر نرود‌. پس از یک ساعت درب کندو را باز می‌کنیم و صبح روز بعد کف کندو را تمیز می‌کنیم‌.

  • شکل دارویی
  • ماده مؤثره
  • موارد مصرف
بصورت پودر و نوار های مقوایی دودزا
بروموپروپیلات
پیشگیری و کنترل کنه واروا