زنبور.نت > مدیریت پرورش > تبدیل کندوها > مزیت کندوهای پایه تاشو ‬‬‬‬

مزیت کندوهای پایه تاشو ‬‬‬‬

ساخت کندوهای پایه تاشوی زنبورعسل مشکلات عدیده‌ای را که در کندوهای فعلی وجود دارد‫ حل کرده که به شرح هر یک می‌پردازیم.

پایه‌های تاشو قطعه‌هایی است که به جای پایه های قبلی کندو نصب شده و هدف از طراحی آن قرار گرفتن کندو ‫بالاتر از سطح زمین بوده در حدود ۱۴ سانتیمتر از جلو می‌باشد.

این پایه ها طوری طراحی شده که با زاویه ۴۵ درجه از سمت جلو و ‫عقب کندو به صورت تاشو باز و در زمان کوچ جهت جابجایی کندو، پایه‌ها ‫به سمت داخل و کف کندو تا می‌شود و توسط قفل‌های مخصوصی در ‫جای خود ثابت می‌گردند و بعد به راحتی می‌توان عملیات کوچ دادن را ‫انجام داد.

پایه های تاشو مزیت های بسیاری را بوجود می آورد‌:

  • بالا قرار گرفتن کندو باعث شده تا در سطح زنبورستان تهویه هوا در اطراف و زیر کندوها به طور مطلوب صورت گیرد‌. تهویه مناسب باعث ‫شده زنبوران کارگر به راحتی رطوبت داخلی را کنترل کرده و در نتیجه ‫ هیچ گونه قارچی در کندو پدید نمی‌آید.
  • بالا بردن کندو سبب شده تا عوامل جوی نظیر باران، برف و رطوبت ‫ ‫زمین، کمتر به قسمت‌های پائینی کندو نفوذ پیدا کنند و دیرتر موجب پوسیده شدن کندو شوند.
  • ‫ وقتی کندو بالاتر قرار می گیرد، زیر آن دیگر محیط مناسبی برای لانه سازی انواع حیوانات کوچک نخواهد گردید. ‫
  • ‫ متصل بودن و تاشو بودن پایه‌ها سبب شده که شیوه‌ای که درحال حاضر زنبورداران از انواع وسایل استفاده کرده تا کندوهای خود را از زمین بالاتر قرار دهند بی‌نیاز شده و به دنبال سنگ و چوب و غیره نروند‌.

درپوش شفاف: درپوش شفاف وسیله‌ای است که به جای پارچه متقال یا پوشش‌های مختلف و غیر بهداشتی که زنبوردارها استفاده میکند ‫و وسیله انتقال بیماری‌های مختلفی نیز می‌باشند، طراحی گردیده، این ‫قطعه از یک کلاف چوبی و طلق شفاف ساخته شده است که دو کارکرد دارد:

  • ‫ نیمی از آن بصورت شربت‌خوری می‌باشد و نیم دیگر آن شفاف بوده، از قسمت شربت خوری می‌توان اقدام به تغذیه کلنی نمود. سه عدد ‫سوراخ در قسمت دیگر درپوش ایجاد شده که زنبوران جهت خوردن شربت ‫ ‫و همچنین تهویه هوا از آن استفاده می‌کنند.
  • ‫بدون برداشتن آن، به راحتی فعالیت کلنی را می‌توان مشاهده کرد، ‫البته قسمت شربت‌خوری نیز از طلق شفاف برخوردار بوده و عملاً می‌توان ‫نیازهای آنها را به قاب موم، تغذیه و موارد دیگر برآورد کرده در نتیجه ‫تعادل گرمایی ۳۴ تا ۳۵ درجه در داخل کندو برهم نخورده و دچار استرس ‫پوشش ‫و تحریک نمی‌گردد و رفتار تهاجمی به خود نمی‌گیرد.

پوشش سکوی پرواز‌: جهت جلوگیری از ریزش برف و باران و تابش شدید نور خورشید و جلوگیری از وزش مستقیم باد به دریچه پرواز، بر روی ‫سکوی پرواز، طرحی را به کار گرفته شده‌، این پوشش را در قالب ۳ قطعهی ‫چوبی بر روی سکوی پرواز به صورتی که تمام سطح سکو را بپوشاند، نصب ‫می‌شود.

این پوشش به همراه قطعه تاشوی سکوی پرواز، فضایی را در جلوی کندو ایجاد می‌کنند که در فصول گرم سال که جمعیت کلنی از ‫شدت گرما اقدام به بیرون زدن می‌کنند، در زیر سایه این پوشش تجمع ‫کرده و در نتیجه جلوی دریچه پرواز بازتر خواهد ماند و زنبوران زودتر و ‫راحت تر کندو را خنک کرده و به دمای ۳۵-۳۴ درجه می‌رسانند. سکوی ‫تاشوی پرواز و پوشش روی آن طوری ساخته شده که وقتی سکوی تاشوی ‫پرواز به صورت عمودی و به سمت داخل تا می‌گردد، فاصله‌ای به اندازه ‫۶ تا ۱۰ میلیمتر بین لبه سکوی پرواز تاشو و پوشش آن بوجود می‌آید که ‫زنبوران کارگر به راحتی می توانند از آن فاصله در فصل زمستان عبور کرده ‫و جهت دفع فضولات شان پرواز نمایند همچنین در اوایل اسفند ماه نیز بتواند نسبت به آوردن گرده گل تلاش نموده.

سکوی پرواز تاشو: سکوی پرواز تاشو که برروی این کندوها به صورت متحرک و توسط لولاهایی به سکوی ثابت پرواز متصل شده و توسط ‫غلطک‌هایی که در کابینت سازی استفاده می‌شود در جای خود ثابت و ‫به صورت عمودی قرار می‌گیرد. این سکو با دریچه پرواز فاصله‌ای حدود ‫۵/۲ تا ۳ سانتیمتر گرفته و باعث ایجاد فضایی مابین خود و دریچه پرواز ‫می‌شود. این قطعه اولاً جلوی ورود باد را گرفته‌، همچنین از ترشح آب ‫باران و برف بر روی سکوی ثابت پرواز جلوگیری می‌کند. این سکو باعث ‫افزایش سطح سکوی پرواز شده در نتیجه زنبوران کارگر به راحتی می‌توانند ‫بر روی آن فرود آمده یا پرواز نمایند.

قطعه شفاف داخلی بغل قاب‌ها: این قطعه از طلق شفاف سخت ساخته ‫شده که طول آن به اندازه طول داخلی کندو منهای ۲ الی ۳ میلیمتر روانی ‫و ارتفاع آن نیز به اندازه ارتفاع داخلی کندو از کف تا لبه بالایی کندو است، ‫به اندازه ۵/۱ میلیمتر روانی دارد و در کنار آخرین قاب قرار می‌گیرد. ‫زمانی که یک قاب برگ موم می‌گذاریم آن را برداشته آن را کنار قاب جدید ‫قرار می‌دهیم. وظیفه این قطعه این است که باعث قطع ارتباط مابین فضای ‫خالی و فضایی قاب‌های عسل و نوزادان شده و در نتیجه زنبوران در قسمت ‫خالی سرگردان و بیهوده گشت و گذار نکرده و همچنین از تبادل گرمایی ‫بین دو طرف جلوگیری کرده، استفاده می‌کنند.

‫رنگ آمیزی با عایق سفید‌، بدنه کندو، باعث انعکاس نور خورشید ‫شده و در نتیجه از گرم شدن کندو در تابستان جلوگیری کرده و مقاومت ‫بالای این عایق در برابر اشعه ‪ UVخورشید یکی دیگر از دلایل طول ‫عمر خود پوشش عایق است. مقاومت عالی این عایق در برابر عوامل جوی، ‫یکپارچه بودن آن، درزگیری مناسب، چسبندگی عالی و بهداشتی، کاهش ‫آلودگی زیست محیطی، اجرای آسان آن با قلم مو باعث شده تا به عنوان ‫بهترین محافظت کننده و عایق رطوبتی و حرارتی برای کندو مورد استفاده ‫قرار گرفته شود. این ماده در آب قابل حل بوده و بعد از خشک شدن به هیچ عنوان در آب قابل حل نبوده و فقط توسط مواد نفتی حل می‌گردد.

منبع

منبع

  • دانشجوی کارشناسی پرورش طیور، مرکز آموزش علمی- کاربردی جهاد کشاورزی استان قزوین (بلوکی، محسن)
  • دانش آموخته کارشناسی ارشد تغذیه دام، دانشگاه زنجان (ایاز، مجتبی)