زنبور.نت > مدیریت پرورش > تبدیل کندوها > ‫انواع کندو پایه تاشو

‫انواع کندو پایه تاشو

‫در سال‌های اخیر توجه به دیگر محصولات زنبور عسل از جمله گرده گل، بره موم، موم و زهر افزایش چشمگیری داشته ‫است.

کندو اساسی‌ترین ابزار در صنعت زنبورداری است که ساخت مناسب آن می‌تواند در افزایش تولیدات زنبورعسل ‫نقش کلیدی ایفا کند. از سال ۱۳۸۲ بررسی‌هایی بر روی کندوهای ساخت داخل کشور انجام شد تا نقایص موجود در آن‌ها رفع گردد. عدم استفاده ‫از اندازه‌های استاندارد در ساخت این کندو‌ها سبب افت تولید و وارد آمدن آسیب‌های جدی به کلنی می‌شود.

در نهایت با آزمایشاتی که بر روی ‫کلنی‌ها صورت گرفت بهترین ساختار در جهت رفع نقایص موجود در کندوهای فعلی و افزایش راندمان تولید تمامی فرآورده‌های زنبورعسل، کندوهای ‫پایه تاشو ابداع گردید. کندوهای پایه تاشو در ۸ مدل مختلف طراحی شده‌اند که مزایایی از قبیل: قابلیت جمع‌آوری گرده گل، بره موم، موم و زهر ‫را در یک کندو بدون نیاز به خرید و نصب تجهیزات مرتبط با هر یک از فرآورده‌ها را دارا می‌باشند.

همچنین تغییرات اساسی در بدنه کندو و اضافه ‫کردن پایه‌های تاشو، شربت‌خوری ثابت، عایق‌بندی کندو و غیره هزینه‌های زنبوردار را کاهش داده و عمر اقتصادی کندوها را افزایش داده است. ‫این مقاله بررسی کوتاهی جهت آشنایی با ۸ مدل کندوهای پایه تاشو و کارآیی‌های هر یک است.

در طراحی مجدد کندوها با توجه به نیازهای اولیه برای بقای یک کلنی اهداف مختلفی مد نظر قرار گرفته و تعریف شد، یکی از این اهداف طراحی ‫کندویی بود تا بتواند در وهله اول زمستان‌گذارنی بهتر کلنی در فصل ‫زمستان و ماه‌های سرد سال را تأمین کند، پس در نتیجه در فصل زمستان ‫از ۱۰ قاب، ۴ تا ۵ قاب بدون زنبور بوده و باید فضای خالی با پوشال و مواد ‫پر‌کننده دیگر پر شود.

‫متأسفانه اکثریت زنبورداران چون امکان پر کردن این فضای خالی را ‫ندارند‌، در نتیجه این فضا به صورت خالی باقی مانده و باعث مصرف بیشتر ‫ذخیره عسل شده و کلنی از بین می‌رود. برای حل این مسئله کندوی ‫جدیدی طراحی گردید، که ارتفاع کندو را به اندازه ۷ سانتیمتر کم کرده و ‫از ۲۴ سانتیمتر به ۱۷ سانتیمتر رسانده و قاب‌ها به صورت نیم قاب ساخته ‫شد‌، در نتیجه کلنی‌ها فصل سرما را به راحتی طی می‌کنند.

‫جهت استفاده از این کندوهای نیم قاب پایه تاشو برای بار اول می‌یابد ‫در جهت گرفتن بچه‌گیری طبیعی از آنها استفاده کرد و بعد در دوره‌های ‫بعد می‌توان به راحتی با استفاده از طبق‌های نیم قاب، اقدام به بچه‌گیری ‫مصنوعی نمود و کندوی نیم قاب جدیدی دیگری تشکیل داد ‫و به مرور که ۱۰ قاب از زنبوران کارگر و نوزادان پر شد، اقدام به نصب ‫طبق نیم قاب می‌نمائیم تا کلنی فضای بزرگتری برای افزایش خود داشته ‫باشد.

جهت نصب نیم طبق همانند طبق کامل عمل کرده و یک قاب از ‫پائین به نیم طبق داده و یک نیم قاب برگه موم زده را به جای آن قرار ‫داده و سپس نیم طبق را بر روی کندوی نیم قاب قرار داده و مجدد یک ‫نیم قاب برگه موم زده را در کنار نیم قاب قرار داده در نیم طبق می‌گذاریم ‫و پوشش متقال یا پوشش شفاف (‌پوشش جدید ابداعی که در زیر توضیح ‫داده خواهد شد‌) و درب کندو را در جای خودشان قرار می‌دهیم.

کندو پایه تاشومعمولاً زمان و فصل اجازه بچه‌گیری مجدد از بچه طبیعی را نمی‌دهد ‫مگر استثناء وجود داشته و شرایط خاصی بوجود آید و چنانچه خوب تغذیه ‫و مدیریت شده باشد می‌توان از آن عسل برداشت نمود. در زمان برداشت ‫آخرین مرحله عسل که در شهریور می‌باشد، طبق کاملاً برداشته شده و ‫دیگر به هیچ عنوان به ذخایر عسل در قسمت کندو دست نزده و آن را برای ‫مصرف کلنی در پائیز و زمستان باقی می‌گذاریم، وروی قاب‌ها درپوش ‫شفاف را قرار داده و درب آن را می‌بندیم و در روزهای بعد اقدامات لازم ‫برای زمستان‌گذرانی را بر روی کندو انجام می‌دهیم.

بدین طریق ذخیره غذایی کافی در کندو باقی مانده و فضای خالی اضافه ‫وجود نخواهد داشت تا کلنی بخواهد آن را گرم نگهدارد.

دومین تغییر در ساختار کندوهای‌، افزایش عمر اقتصادی کندوها برای ‫کلنی است، در کندوهای موجود با شرح معایب مختلفی که فهرست‌وار به ‫آن اشاره می‌گردد عمر کندوها کم می‌باشد و شرایط مطلوبی از جهات ‫زیست محیطی، آسایش و امنیت برای کلنی‌ها موجود نیست.

ضخامت نامناسب بدنه کندو باعث می‌شود تبادل گرما و سرمای محیط ‫بیرون به راحتی صورت گرفته و در روند تکثیر و پرورش نوزادان اشکالاتی ‫بوجود آید، همچنین ضخامت نامناسب باعث نفوذ آب و رطوبت به داخل ‫کندو می‌شود. این نکته یکی از عوامل مهم در ایجاد انواع قارچ‌های بیماری‌زا ‫و بروز بیمارهای گوناگون است.