زنبور.نت > مدیریت پرورش > مدیریت > کلنی های چند ملکه ای

کلنی های چند ملکه ای

کندویی که میزبان چند ملکه هم زمان هست باید فاقد ملکه بوده به گونه‌ای که براحتی پذیرای ملکه‌ها گردد، و همین طور ملکه‌ها باید برای در امان ماندن از کشتار توسط یکدیگر مورد قطع عضو آرواره قرار گیرند و سپس معرفی شوند.

این ملکه‌ها چند روز بعد تخم‌گذاری را شروع کرده و از آنجایی که با هم تخم می‌گذارند قابها را سریع از تخم پر می‌کنند و می‌توان از این قاب‌های تخم برای مصارفی مانند: افزایش جمعیت سایر کندوها‌، تولید لاروهای همسن جهت پیوند‌، بانک ملکه وغیره استفاده نمود.

آماده سازی کندو

برای ساخت کندوی چند ملکه‌ای ابتدا باید یک کندوی سالم که هیچ سوراخ و یا حفره ای در بدنه نداشته باشد و همچنین دارای کف کاملاً صاف و بدون درز باشد، انتخاب کنیم چراکه ملکه ها بعد از معرفی و در یکی دو ساعت اول به علت نامأنوس بودن شدید محیط چند ملکه‌ای امکان رفتن به درون حفره و یا حتی خارج شدن از کندو را دارند و یا با قرار گرفتن در زیر زهواره پایینی قاب هنگام گذاشتن قاب درون کندو امکان له شدن ملکه به علت کف ناصاف هست که با انتخاب کندوی استاندارد این مسائل خود بخود حل می‌شود و بعد از این باید معین کنیم که می‌خواهیم چند ملکه در یک کندو داشته باشیم.

بطور مثال برای یک کلنی ۵ ملکه ای باید ۵–۶ قاب جمعیت که عمدتا پرستار هستند در نظر گرفت، تعداد قاب جمعیت بسته به تعداد ملکه مورد نظر دارد مثال برای ۳ ملکه ۴–۵ قاب جمعیت کافی است و این می‌تواند خود مبنایی برای تولید سایر کلنی‌ها ا ز نظر جمعیت و تعداد ملکه باشد که در اینجا درمورد ساخت کندو با ۵ ملکه صحبت می‌کنیم ضمن اینکه برای داشتن مثال ۵ ملکه در یک کندو باید۶–۷ ملکه را آماده کرد که اگر در پذیرش و یا بعدها یکی از بین رفت کماکان کندو ۵ ملکه داشته باشد.

برای معرفی ملکه‌ها باید کندوی ما بدو‌ن ملکه باشد یعنی کلنی را یتیم کنیم برای این کار در صبح کندو‌ی مخصوص چند ملکه‌ای را در زنبورستان به نقطه‌ای در حدود ۱۱‌–‌۱۵ متر دورتر منتقل می‌کنیم و چند قاب عسل و گرد‌ه را درون آن گذاشته و حتی دریچه آن را برای جلوگیری از غارت می‌بندیم و سپس یک کندو با ۸‌–‌۱۱ قاب جمعیت را یتیم می‌کنیم و با خارج کردن قاب‌های تخم‌، لارو و شفیره آن که به سایر کندو‌ها می‌دهیم.

برای حفظ آنها در حالت کم جمعیتی‌، ضمن باز کردن دریچه جمعیت این کندو را در جلو کندو‌ی چند ملکه‌ای در محل جدید برس می‌زنیم هیچگاه قاب را به علت اینکه امکان دارد شهد درون قاب روی زنبورها ریخته و مانعی برای پرواز شود و همچنین امکان غارتگری را بیشتر می‌کند‌، تکان ندهید تا زنبورها‌ی صحرا گرد آن به محل اولیه خود برگردند چراکه این زنبورها معمولاً ملکه را براحتی نمی‌پذیرند.

این کلنی اگر لاروی داشته باشد شروع به ساخت سلول ملکه می‌کند که در روزهای بعد سلول‌ها را خراب می‌کنیم به طوری که حتی یک سلول باقی نماند‌، این کندو را باید از زمان یتیم شد ۲‌–‌۳ روز به این حالت نگه داریم تا نتیجه بهتر‌ی بدست آید در روزهای بعد باید با توجه به میزان جمعیت شفیره در حال تولد به کندو داد، دقت کنید که این امکان دارد که تعدادی زنبور مسن در کندو باشند و به ملکه حمله کنند دراین صورت باید ملکه‌ها را خارج کرده و کندو را باز سازی کنیم اجرای این روش زمان کمتری را می‌گیرد.

  • اگر کندویی از قبل یتیم بوده نیاری به ۲‌–‌۳ روز ماندن ندارد و شاید هم روش دیگری را زنبورداران ترجیح دهند‌‌ (مانند معرفی همزمان ملکه‌ها به روش‌های معمولی که در اینجا کار نسبتا سختی هست) و ساده‌تر وزودتر انجام شود به هر حال بهترین و ساده‌ترین روش همان روش شماره یک می‌باشد.
  • این که گفتیم در صبح انجام شود برای این است که در بعد از ظهر تمام زنبورها‌یی که حتی تجربه یکبار پرواز را دارند به محل قبلی خود بر می‌گردند‌. پیشنهاد می‌کنم برای گرفتن بچه مصنوعی نیز از این روش استفاده شود تا مسائلی مانند معرفی ملکه‌، سرمازدگی‌،گرمازدگی و غیره را نداشته باشد .
  • برای جلوگیری از کاهش جمعیت کندوی مزبور وهمین طور برای پرستاری هر هفته یک قاب شفیره در حال تولد به آن بدهید.
  • این کندو را باید به علت تغذیه فراوان لاروها‌، مرتب تغذیه کرد‌ه و آن را به حالت چرای در مزرعه رها نکنید.
  • باید در این کندوها به علت نبودن زنبورهای مدافع مراقب غارتگری باشید.

آماده کردن ملکه ها

ملکه‌هایی که انتخاب می‌کنیم باید حدود ۶ ماه عمر داشته باشند چراکه ملکه‌های جوان‌تر از یک حس جنگندگی زیادی برخوردارند و میزان موفقیت را کاهش می‌دهند، البته این به معنای انتخاب ملکه‌های پیر نیست و باید ملکه‌ها خوب و توا مند باشند و از ۶ ماه بیشتر سن داشته باشند البته به تازگی از ملکه‌های ۳ ماهه هم استفاده کردم که نسبتاً بد نبود.

اگر ملکه‌ای نسبت به سایرین خیلی جوان باشد مورد حمله زنبورها قرار می‌گیرد و اگر ملکه‌ای پیر باشد گرچه پذیرش می‌شود اما مورد بی‌مهری واقع شده و از این بی‌مهری و نبود مراقبت می‌میرد.

از ملکه خود همان کندو که برای ساختن کلنی چند ملکه‌ای آماده کرده‌ایم استفاده نمی‌کنیم چراکه احتمال پذیرش همین ملکه و طرد بقیه ملکه‌ها بیشتر است.

اگر نوک یکی از بال‌های ملکه را قیچی کنیم نتیجه بهتری عاید می‌شود چرا که این امکان هست که موقع معرفی و برخورد با سایر ملکه‌ها‌، پرواز کند.

ملکه‌ها باید با رنگ‌های متفاوت و مناسب ملکه، رنگ‌آمیزی شوند تا شناسایی آنها به آسانی انجام گیرد.