زنبور.نت > مدیریت پرورش > مدیریت فصول > جمع‌آوری گرده از تله گرده‌ گیر

جمع‌آوری گرده از تله گرده‌ گیر

فواصل تخلیه مخزن تله با توجه به شرایط آب و هوایی فرق می‌کند به طوریکه در مناطق مرطوب مخزن تله گرده‌ گیر باید روزانه تخلیه شود ولی در سایر مناطق حداکثر به مدت ۵ روز گرده می‌تواند در داخل مخزن باقی بماند.

روش‌های مختلفی برای نگهداری گرده وجود دارد. به طور‌کلی گرده خارج شده از مخزن تله باید هر چه سریع‌تر هوا داده شده و خشک گردد که می‌تواند در داخل گلخانه یا فضای بسته با پوشش شیشه‌ای و حرارت مستقیم خورشید و یا سایر روش‌ها خشک گردد(با رعایت درجه حرارت). درجه حرارت مناسب برای خشک کردن گرده در حدود ۴۳ درجه سانتیگراد و یا کمی پایین‌تر از آن می‌باشد.

پس از هوا دادن و خشک کردن گرده می‌توان آنها را در ظروف سر بسته بدون نفوذ هوا قرار داد و در شرایط معمول اتاق حداکثر به مدت یک سال بدون از بین رفتن ارزش غذایی آن نگهداری نمود. گرده‌های جمع‌آوری شده از مخزن تله را می‌توان مستقیماً در داخل فریزر نگهداری نمود که به این ترتیب می‌تواند ارزش غذایی خود را به مدت ۲ سال حفظ کند.

میزان جمع‌آوری گرده بوسیله تله گرده‌ گیر

تله گرده‌ گیر مناسب فقط می‌تواند ۷۵% کل گرده حمل شده به کندو را جمع‌آوری کند و یک کندوی قوی می‌تواند سالانه حدود ۴۰ کیلوگرم گرده جمع‌آوری کند که مقداری از آن می‌تواند توسط تله‌ گرده جمع‌آوری گردد.

در مورد میزان متوسط گرده جمع‌آوری شده از یک کلنی در روز ارقام متفاوتی موجود است. بعضی آنرا بین ۰/۵ کیلوگرم در روز و بعضی بین ۶۰ تا ۲۵۰ گرم در روز ذکر کرده‌اند.

این مقدار با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، میزان وفور گرده و جمعیت کلنی متغییر است. به هر حال باید میزان جمع‌آوری طوری باشد که به کندو فشار نیاید و قبل از هر بار تله گذاری، کلنی باید از نظر جمعیت و میزان تخم لارو و شفیره بررسی گردد.

شکار گرده

امروزه در دنیا برای جمع‌آوری گرده دو روش متداول می‌باشد:

  • جمع آوری گرده به صورت غیر مستقیم از زنبور عسل و با نصب تله گرده‌ گیر (Pollen Trap) بر روی کلنی
  • جمع آوری گرده به صورت مستقیم با روش مکانیکی و دستی

پاسخ دهید